Bezpieczeństwo w sieci. Uodpornij się na reklamy i robaki

 • Najważniejsza jest profilaktyka i wbrew pozorom nie chodzi o program antywirusowy, ale o nawyki i przyzwyczajenia.

  Problem reklam w przeglądarce internetowej dotyczy bardo wielu użytkowników. Zamiast z nimi walczyć, ludzie przyzwyczajają się do nich i przeglądają strony w sieci mimo wszystko, jednak przychodzi w końcu taki moment, kiedy korzystanie z przeglądarki nie jest już możliwe. Nie trzeba do tego dopuszczać, wystarczy poznać kilka wskazówek i cieszyć się internetem.

  Najczęstszym błędem użytkowników, jest ściąganie programów ze stron typu “programosy, instalki, najlepsze programy”, a nawet ich zagranicznych odpowiedników. Niestety, korzystanie z internetu wymaga myślenia i skupienia. Programy ściągaj TYLKO ze stron producentów. Nie jest to takie proste, a w przypadku niektórych programów wręcz karkołomne czy niemożliwe, jednak warto włożyć ten wysiłek, aby nie pojawiły się w przeglądarce irytujące reklamy.

  Instalacja programu również może być pełna pułapek. Klikaj “dalej” ostrożnie i odznacz wszystkie dodatki typu toolbar czy Mcafee antywirus. Pobieraj i instaluj świadomie. Nie musisz czytać regulaminu instalowanego programu, ale czytaj to co najważniejsze, żebyś dokładnie wiedział co pojawi się na Twoim komputerze. Niektórzy stosują bardzo przebiegłe pułapki, groźne nawet dla doświadczonych internautów. W trakcie instalacji pojawia się np. “Akceptuję” zamiast dalej, co większość użytkowników traktuje jako akceptację warunków instalacji programu, podczas gdy w rzeczywistości zgadzają się właśnie na dodatkowy program czy toolbar. Należy wystrzegać się instalacji tych dodatków, bo z reguły nam one zaszkodzą.

  code-707069_640
  security-1202344_640

  Ważne jest aby mieć zainstalowany TYLKO JEDEN program antywirusowy. Wybierz go świadomie i nie instaluj nowych. Dodatkowe programy instalowane są bądź nieświadomie, o tym była mowa powyżej, bądź po to, aby osiągnąć lepszą ochronę. To duży błąd, programy antywirusowe w rzeczywistości walczą ze sobą. Program chroniący komputer otrzymuje bowiem kontrolę nad wszystkimi plikami w systemie i z założenia nie ma prawa pozwolić żadnemu programowi na dostęp do plików, który miałby dokonać szkód w komputerze. Oczywiście antywirus nie zastanawia się, czy modyfikacja pliku jest na jego szkodę czy też nie, ale po prostu na to nie pozwala. W przypadku kiedy do głosu dochodzi drugi antywirus, on również chce mieć pełną kontrolę nad plikami. Problem w tym, że ktoś już je kontroluje, więc każdy z programów uważa ten drugi za zagrożenie, co prowadzi do zamulenia systemu, blokowania dostępu, kasowania plików i innych działań niepożądanych, związanych z walką o władzę antywirusów.

  Kiedy profilaktyka zawiodła, nadchodzi czas leczenia.

  Najważniejszym programem w przypadku leczenia z robaków jest adwcleaner. Mała aplikacja, która może być użyta wyłącznie w najbardziej aktualnej wersji. Kiedy wersja programu nie jest aktualna, wyskakuje informujący o tym komunikat, który odsyła do strony producenta, z której należy aktualną wersję pobrać. Naturalnie NIE WOLNO pobierać tej aplikacji ze strony typu “najlepsze programy”. Strona adwcleaner.pl pojawi się na ok. trzecim miejscu w google i tam z reguły jest aktualna wersja programu. Adwcleaner ma cztery przyciski, szukanie robaków, usuwanie ich, wyświetlenie logu i odinstalowanie programu. Należy więc kliknąć Scan, odczekać, kliknąć Cleaning, a po wyczyszczeniu robaków program zrestartuje komputer i gotowe.
  Niemal zawsze adwcleaner usuwa 100% problemów z reklamami, toolbarami i robakami. Gdyby jednak okazało się, że problem pozostał, należy ściągnąć Kaspersky Internet Security i przeskanować komputer. Wersja próbna 30 dniowa oferuje 100% funkcjonalność programu, warto jednak zakupić licencję, która nie jest droga, a program Kaspersky jest najlepszy w swojej klasie i z pewnością zapewni dobrą ochronę komputera.

  binary-1188505_640