Biurko dobrze oświetlone – najciekawsze pomysły

 • Dlaczego oświetlenie jest tak ważne

  Oświetlenie miejsca pracy to jeden z najważniejszych elementów, które trzeba wziąć pod uwagę przy organizowaniu ergonomicznego stanowiska. Przyjrzyjmy się ciekawym i funkcjonalnym pomysłom. Oświetlenie miejsca pracy wpływa na naszą efektywność, samopoczucie, koncentrację oraz zdrowie (zwłaszcza oczu). Dlatego wybór i odpowiednie umiejscowienie lampki biurkowej są tak ważne. Oczywiście nie zmienia to faktu, że może ona stanowić ciekawy element dekoracyjny.


  Miejsce pracy powinno być oświetlone przez dwa źródła światła – światło górne (główne) oraz światło boczne (kierunkowe). Światło główne rozjaśnia całe pomieszczenie, natomiast światło kierunkowe – wybraną powierzchnię na biurku. Światło kierunkowe – czyli właśnie lampka na biurko – powinno znajdować się po lewej stronie powierzchni roboczej w przypadku osób praworęcznych, a po prawej – w przypadku leworęcznych. Odległość pomiędzy żarówką zamontowaną w lampie a oświetlaną powierzchnią powinna natomiast wynosić maksimum 35 cm. Jeśli jest większa, może nie oświetlić miejsca pracy w stopniu wystarczającym. Pamiętajmy, że przy zbyt słabym oświetleniu wzrok szybko się męczy.

  5
  pillows-690210_640

  Lampa na biurko – najważniejsze parametry

  Warto zwrócić uwagę na elementy zapewniające mobilność lampki, m.in. długość kabla zasilającego. Przewód o długości 1,5–3 m umożliwi nam swobodne przesuwanie lampki po biurku w razie potrzeby. Mobilna lampa to oczywiście również lampa lekka i poręczna.


  Istotna jest także barwa światła. Do pracy najlepiej nadaje się światło o barwie chłodno-białej (3800–4300 K) lub dziennej (5000–6500 K). Barwa dzienna, czyli najchłodniejsza, jest ożywcza i stanowi dobry wybór w przypadku miejsca pracy wymagającego wysiłku wzrokowego. Barwa chłodno-biała jest neutralna i nadaje się do miejsc, które nie wymagają dużego wysiłku wzrokowego. Jeśli chodzi o moc strumienia świetlnego, optymalna będzie wiązka o jasności około 1000 lumenów (może być trochę więcej lub trochę mniej). Jeśli wybierzemy najbardziej ekonomiczną i ekologiczną wersję żarówki, czyli LED, pobór mocy lampki będzie przy tych parametrach wynosił ok. 10–12 W.


  Funkcjonalna lampka na biurko posiada także ruchome ramię oraz głowę – to pozwoli precyzyjnie oświetlić każdą potrzebną przestrzeń roboczą.

  Wybierz lampkę dla siebie

  Bardzo przydatną, nowoczesną funkcją coraz większej liczby modeli lamp biurkowych jest możliwość przyciemniania światła. Dostępna w ofercie AJ Produkty lampka LED „Orion” o nowoczesnym, stylowym designie posiada panel dotykowy umożliwiający wygodne sterowanie ściemniaczem. Możemy dzięki niemu dobrze doświetlić wybrane miejsce, a później, np. podczas odpoczynku, nieco osłabić natężenie światła. W ściemniacze wyposażonych jest także wiele innych modeli dostępnych u producenta. Dodatkowo lampka posiada port USB do ładowania telefonów komórkowych.


  Nowoczesny design na biurku? Warto dołączyć do niego lampkę z płaskim kloszem, np. zajmujący niewiele miejsca model „Lotus”. Lampka jest dodatkowo składana – gdy jest nieużywana, klosz można złożyć. Jest smukła i bardzo stylowa. Płaskim kloszem oraz całym zestawem funkcjonalnych możliwości może poszczycić się też model „Apollo”. Posiada nie tylko ściemniacz, ale także tryby temperatury barwy światła: ciepłe światło (2800–3000 K), ciepłe białe światło (2500–3300 K), tryb nauki (6000–7000 K) oraz tryb pracy (4300–5300 K). Lampka posiada ponadto filtr antyrefleksyjny oraz praktyczny port USB ze stacją dokującą, znajdujący się na podstawie. Ustawienia zmieniamy przy pomocy panelu dotykowego. Warto dodać, że lampka, podobnie jak i inne modele oferowane przez AJ Produkty, została wykonana z materiałów ekologicznych.

  living-room-3164434_640
  bedroom-954661_640

  Dobór lampy do własnych potrzeb

  Lampa biurkowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Naturalnie jej wygląd ma znaczenie i nie musimy się tu ograniczać do surowych modeli. Producenci oferują duży wybór zarówno lampek klasycznych, jak i o nowoczesnym designie, czy nawet o podstawie w formie zwierzaka.


  Pamiętajmy jednak, że jej zadanie to oświetlenie stanowiska pracy, a nie rozpraszanie uwagi. Zrezygnujmy z kolorowych, fantazyjnych kloszy i abażurów, które dodatkowo mogą przyciemniać światło – a nie o to przecież chodzi.