Błędy spania

 • boy-828850_640

  1. Kładzenie się i wstawanie rano o różnych porach.
  Niektórym z nas ujdzie na sucho ciągła zmiana czasu pójścia do łóżka i wstawania rano. Jednak wiele osób będzie to źle znosić. O wiele lepiej funkcjonujemy stosując regularne godziny zasypiania i budzenia się rano. Dzięki temu nasz wewnętrzny zegar biologiczny buduje silny cykl snu. Idąc do łóżka i wstawanie o podobnej porze jest dobre dla nas. To dotyczy zarówno dni powszednich i weekendów.  2.Złe miejsce do spania
  Sypialnia powinna być cicha, ciemna i wygodna. Ważne jest to, by nie było w niej za zimno lub za gorąco. Wygodny materac (najlepsze są materace lateksowe), poduszki i kołdra są również istotne. Sprzęt elektroniczny może nas rozpraszać. Komputer, telewizor i telefon komórkowy najlepiej pozostawić poza sypialnią. Zegar elektroniczny z świecącymi cyframi, obracamy twarzą do ściany.

  3. Nie przygotowywanie się do snu
  Wielu z nas potrzebuje wyciszyć się przed snem. Rezygnujemy z intensywnych ćwiczeń w późnych godzinach wieczornych. Upewnijmy się, że ostatni posiłek dnia jest co najmniej dwie godziny przed snem. Na godzinę przed snem unikamy gier komputerowych. Programy telewizyjne, które pobudzają nas również nie są dobrym pomysłem. Techniki relaksacyjne mogą pomóc, jak np. spokojna muzyka. Jeśli potrzebujesz przekąski, zdecyduj się na coś lekkostrawnego.  4. Za dużo drzemek w ciągu dnia.
  Długie drzemki w ciągu dnia mogą stać na drodze dobrze przespanej nocy. Zdrzemnij się, jeżeli naprawdę musisz. Jeśli tak, to niech to będzie drzemka krótka, nie więcej niż 30 minut. Drzemka dłużej niż godzinę, spowoduje, że będziemy czuć się wycieńczeni później. Ważne: nigdy nie drzemiemy po południu.

  baby-1151351_640
  mae-815567_640

  5. Częste stosowanie leków uspokajających
  Środki uspokajające nie zajmują się przyczyną zaburzeń snu. Można się uzależnić od nich i trudno potem przestać je zażywać. Im dłużej je przyjmujemy, tym mniej będą na nas działać. Oznacza to, że jest to tak naprawdę tylko krótkoterminowe rozwiązanie na przejściowe problemy, takie jak żałoba i stres.  6. Używanie alkoholu, aby łatwiej zasnąć
  Alkohol jest “otumaniający”, jak leki uspokajające. To może pomóc zasnąć. Ale problemem jest to, że zakłóca jakość snu. Ogólnie rzecz biorąc, alkohol jest zły dla snu.

  7. Telewizor w sypialni
  Telewizja może pobudzać. Jest to odwrócenie uwagi od snu. Jeśli zasypiamy z telewizorem często wybudzamy się ponownie. Wtedy musimy zacząć od nowa zasypianie. To nie buduje dobrych nawyków snu. Wynieś telewizor z sypialni.  8. Leżenie w łóżku, kiedy nie można zasnąć
  Pobyt w łóżku, jeśli nie możemy spać może nas denerwować i frustrować. Lepiej wstać z łóżka i iść do innego pokoju. Zostańmy tam, aż poczujemy senność. Nie martwmy się, w końcu zacznie nam się chcieć spać. Senność przychodzi falami, poczekajmy na swoją i wtedy wróćmy do łóżka.

  sleeping-1353562_640
  baby-22194_640

  9. Sądzimy, że problem ze snu jest gorszy niż tak naprawdę w rzeczywistości.
  Wiele osób, które mają problemy z zaśnięciem lub pozostaniem w śnie, stale martwi się o jakość własnego snu. Myślą, że mają mniej snu niż jest w rzeczywistości. Często ci, co mało śpią, nie są w stanie powiedzieć ile czasu śpią, a ile nie. Stosujmy techniki relaksacyjne, aby sobie pomóc. Przekonajmy samych siebie, że sam odpoczynek jest równie ważny, nawet jeśli nie śpimy.  10. Ignorowanie możliwości posiadania określonego zaburzenia snu, który wymaga interwencji
  Niektórzy ludzie mają problemy ze snem z konkretnego powodu. Może to być obturacyjny bezdech senny lub zespół niespokojnych nóg lub może to być skutek uboczny leków. Jeśli uważasz, że to dotyczy Ciebie, porozmawiaj o tym z lekarzem.