Buty narciarskie – inwestycja, która zaprocentuje

 • Przygotowując się do sezonu narciarskiego trzeba zaopatrzyć się w wiele elementów ekwipunku, a tak naprawdę wszystkie one są ważne – i odpowiedni sprzęt, i dopasowany kask, i wygodne, techniczne ubrania. Niektórzy z nas decydują się na wyjazd bez własnych nart, i co roku wypożyczają na kilkudniowy pobyt najnowsze modele ulubionego producenta. Jednak z własnych butów narciarskich nikt nie rezygnuje. To podstawa.


  But narciarski dobrze dobrany do umiejętności technicznych i preferowanego stylu jazdy, odpowiednio dopasowany, wygodny i ciepły ma kluczowy wpływ na to, jak będziemy się czuli po kilkugodzinnym pobycie na stoku. Przed zakupem, warto dobrze rozejrzeć się w sklepach stacjonarnych lub internetowych, takich jak https://www.snowshop.pl/buty-narciarskie.  Oczywiście, dla wielu narciarzy ważna jest przede wszystkim odpowiednia „stylówka” – bo oczywiście jest ważna – więc fajnie, jak kolor buta pasuje do reszty ubioru. Jednak przy zakupie narciarskich butów warto jednak skupić się na innych elementach.

  buty-narciarskie
  touring-skis-651360_640

  Po pierwsze – rozmiar

  Wiemy, w jakim rozmiarze zwykle kupujemy buty, ale wiemy też, że rozmiarówka u rożnych producentów różni się między sobą, czasami nawet znacznie. Podczas wizyty w sklepie sportowym poświęćmy czas na pomiar długości obu naszych stóp, od czubka dużego palca po koniuszek pięty, na boso i w narciarskiej skarpecie.


  Otrzymane wyniki przekażmy sprzedawcy, on pomoże nam dopasować rozmiar. Trzymajmy się swojej kategorii – buty męskie dla mężczyzn, damskie dla kobiet i juniorskie dla dzieci. Każda z nich to efekt badań producentów, chcących brać pod uwagę specyfikę budowy anatomicznej różnych użytkowników.

  Po drugie – dopasowanie do stopy

  Nasze stopy mają różną tęgość, a but narciarski musi do nich przylegać idealnie, tzn. nigdzie nie uciskać i nie odstawać, ale też nie krępować poczucia wygody. Zbyt opięty spowoduje zaburzenia przepływu krwi, stopy będą w nim marzły i cierpły. Zbyt luźny nie tylko przekłada się na obniżony komfort i swobodę jazdy, ale stanowi nawet zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa na stoku. Atomic opatentował technologię Memory Fit, polegającą na tym, że wewnętrzną wkładkę buta wygrzewa się w specjalnych maszynach, żeby idealnie dopasowała się do stopy właściciela buta.


  Salomon opatentował technologię Custom Shell HD, czyli specjalny materiał, który sam dopasowuje się do kształtu stopy narciarza, eliminując naciski w newralgicznych miejscach. Idealnemu dopasowaniu służą również wszelkie systemy klamer, dźwigni i dociągów, pozwalające łatwo i prawie bez wysiłku dopasować but do stopy, wyregulować stopień jego dopasowania.  

  ski-boot-257375_640 3
  snow-3090067_640 3

  Po trzecie – zgodność z umiejętnościami technicznymi i preferowanym stylem jazdy

  Narciarz początkujący czy średnio zaawansowany potrzebuje butów z tzw. niskim flexem, czyli butów miękkich. Są tak skonstruowane, że „wybaczą” użytkownikowi niedociągnięcia techniczne, a przy tym pozwalają efektywnie przekładać energię na bezpieczne, stabilne prowadzenie nart. Miękkie buty są również odpowiednie dla narciarzy o niższej masie. Natomiast zwolennicy bardziej agresywnej jazdy, w trudniejszych warunkach, wymagających wysokich umiejętności technicznych, powinni zaopatrzyć się w buty twarde.


  Dzięki nim swobodniej i pewniej, przy dużych szybkościach, mogą pokonywać trasę dla zaawansowanych technicznie narciarzy. Rozwiązaniem optymalnym wydają się buty z regulowanym flexem. Jest to zwykle prosty, śrubowy mechanizm, który pozwala zmienić twardość buta w zależności od potrzeb. Amator może z niego skorzystać, gdy podniesie swoje umiejętności jazdy bądź zdecyduje się na jazdę w bardziej wymagającym terenie, narciarz sprawny technicznie skorzysta z niego na łagodniejszym stoku.