Czy w przyszłości programista będzie nadal cennym pracownikiem?

 • Przyszłość programistów

  To czy w przyszłości programista będzie nadal cennym pracownikiem, to pytanie, które często pada z ust rodziców, chcących wysłać swoje dzieci na zajęcia pozalekcyjne skupiające się na nauce programowania.


  Nie zawsze uzależniają od tego uczęszczanie na kurs, ale chcą mieć także, choć odrobinę pewności, że nie będzie to zmarnowany czas ani środki. Jest to więc interesujące dużą liczbę osób pytanie, na które warto poznać odpowiedź.

  work-1627703_1280 3
  ar-cieszyc-sie-gogle-wirtualnej-rzeczywistosci-936575

  Jak to wygląda teraz?

  Obecnie na rynku pracy brakuje ponad miliona programistów, a szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady liczba ta jeszcze kilkukrotnie wzrośnie. Boom informatyczny, który przez ostatnie 3 dekady popchnął przemysł i gospodarkę na ogromną skalę do przodu, wymaga zatrudnienia osób, które umieją odnaleźć się w szybko zmieniającym się świecie i nie boją się nowych technologii.


  Jest to najczęstszy argument za tym, aby wysyłać najmłodsze pokolenie na warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży. One wejdą na rynek pracy za dekadę – dwie, a do tego czasu, nawet jeżeli miałby się coś zmienić, to na pewno nie na tak olbrzymią skalę, by umiejętność kodowania okazała się niepotrzebna.

  Jak wyglądają raporty o przyszłości?

  Najnowsze raporty (choćby raport firmy Samsung i Infuture Hatalska Foresight Institute z 2019 roku) wskazują, że przyszłość będzie opierać się głównie na zawodach powiązanych z szeroko rozumianym kierunkiem IT. Co prawda mowa jest o tym, że obecne dzieciaki urodzone po 2007 roku, w dorosłości będą musiały zmierzyć się z zawodami, których w tej chwili jeszcze nie ma, a odsetek ich będzie wynosił aż 65%.


  Jednak warte zauważenia jest to, że mówiąc o tych nowych specjalizacjach, nie mamy na myśli czegoś zupełnie innowacyjnego. Szacuje się, że stanowiska pracy będą oscylowały wokół obsługi i programowania nowych rozwiązań, takich jak roboty, czy tworzenia innowacyjnych sposobów na jeszcze większe możliwości produkcyjne za pomocą zautomatyzowanych linii. 

  laptop-work-1148958_1280
  screen-1839500_1280

  Kurs programowania dla dzieci

  Dlatego też kurs programowania dla dzieci, nawet tych najmłodszych nie będzie czymś niepotrzebnym. Wręcz przeciwnie, przyszłość stoi otworem przed pokoleniami niebojącymi się cyfryzacji i biorącymi udział w jej rozwijaniu.


  Znacie już odpowiedź na pytanie zadane w tytule? Jeżeli nie jesteście pewni, to jeszcze raz potwierdzimy. Wysłanie dziecka na lekcje typu kodowanie dla dzieci np. do jednej z szkół w Łodzi - Zaprogramowani.com pozwoli mu na szybsze znalezienie swojego miejsca na rynku pracy, w porównaniu z dziećmi, które nie miały od najmłodszych lat takich możliwości.