mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Finanse

Czym jest i jak sprawdzić zdolność kredytową?

Czym jest i jak sprawdzić zdolność kredytową?

Uzyskanie kredytu to dość skomplikowany i czasochłonny proces – banki skrupulatnie weryfikują potencjalnych kredytobiorców, dokładnie sprawdzając zdolność kredytową każdego klienta.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to maksymalna kwota, jaką potencjalny kredytobiorca mógłby przeznaczyć na comiesięczną spłatę nowego zobowiązania finansowego. Zdolność kredytowa ma bezpośredni wpływ nie tylko na samą decyzję o przyznaniu kredytu, ale także na jego wysokość.

W zgodzie z zasadami polskiego prawa bankowego posiadanie zdolności kredytowej jest obowiązkowym warunkiem otrzymania kredytu. W niektórych, bardzo wyjątkowych sytuacjach instytucje zajmujące się udzielaniem kredytów mogą jednak zrobić wyjątek i udzielić pożyczki podmiotowi nieposiadającemu zdolności kredytowej – w takich przypadkach strona wnioskująca o kredyt musi zaprezentować plan naprawczy swojej sytuacji finansowej lub zgodzić się do dodatkowe zabezpieczenie kredytu.

Co ma wpływ na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to wypadkowa wielu różnorodnych czynników, której obliczaniem zajmują się banki lub inne instytucje finansowe udzielające kredytu. Do kluczowych czynników mających wpływ na ustalenie zdolności kredytowej można zaliczyć między innymi wysokość oraz systematyczność pozyskiwanych dochodów, inne obciążenia kredytowe czy profil danego klienta.

Dodatkowo obliczając zdolność kredytową bierze się również pod uwagę rodzaj oraz kwotę kredytu, okres kredytowania czy rodzaj rat. Poza tym na zdolność kredytową będą mieć wpływ również czynniki takie jak wiek osoby starającej się o kredyt, wysokość wkładu własnego czy dodatkowe zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Na decyzję banku dotyczącą kredytu będzie mieć wpływ również poziom wykształcenia danego klienta oraz zajmowane stanowisko.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Sprawdzenie zdolności kredytowej to krok, na który powinny zdecydować się wszystkie osoby noszące się z zamiarem zaciągnięcia kredytu. Obliczenie zdolności kredytowej pomoże w znalezieniu odpowiedniej oferty, przyda się także w momencie planowania wydatków i rewizji rodzinnego budżetu.

Osoby, które nie wiedzą jak sprawdzić zdolność kredytową mogą sięgnąć po dostępne w sieci narzędzia, które w szybki sposób ocenią szansę na dostanie kredytu. Kalkulatory zdolności kredytowej obliczą wysokość potencjalnego kredytu, a także wysokość rat oraz długość okresu kredytowania. Dodatkowo narzędzia tego typu pomogą również w obliczeniu kwoty wkładu własnego.

Poza tym w przypadku kalkulatorów online możliwym staje się łatwe wyliczenie i szybkie porównanie różnych opcji – oferty poszczególnych banków mogą znacznie się od siebie różnić, warto więc wybrać taką, która zagwarantuję spłacającemu jak najwięcej korzyści. Przy korzystaniu z kalkulatorów zdolności kredytowej online warto pamiętać jednak o tym, że narzędzia ta mają na celu wstępną ocenę sytuacji finansowej, a podjęcie ostatecznej decyzji o udzieleniu i wysokości kredytu będzie leżeć wyłącznie po stronie banku.

Udostępnij