Dom – murowany czy szkieletowy?

 • hut-202035_640

  Domy szkieletowe to rozwiązanie, które wzbudza coraz większe zainteresowanie inwestorów – czy faktycznie jest takie korzystne?


  Myśląc o budowie domu, w wyobraźni widzi się zazwyczaj solidne fundamenty, pustaki i mozolnie powstające ściany. Tymczasem dziś budowa może wyglądać zupełnie inaczej, jeśli tylko zamiast technologii tradycyjnej wybierze się tą szkieletową.


  Domy murowane w jakimś stopniu różnią się od tych budowanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, jednak główna idea cały czas pozostaje taka sama, zaś technologia szkieletowa to zupełnie nowa jakość i to od etapu wznoszenia przez charakterystyczne cechy całej konstrukcji aż po sposób jej użytkowania.

  Godne zaufania?

  Pierwsze projekty domów szkieletowych na polskim rynku wzorowane były na popularnych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie tzw. „kanadyjczykach”. Początkowo wzbudzały sporą nieufność, nie było łatwo przekonać się do konstrukcji tak różnych od tych znanych od lat.


  Stopniowo jednak szybkość budowy, mniejsze koszty i większa prostota całej inwestycji zaczęły przekonywać coraz więcej osób. Dom nie tylko może tu powstać w ciągu kilku miesięcy, ale też nie ma problemu, by z czasem go rozbudować i dostosować do aktualnych potrzeb. Każda kolejna ukończona budowa domu szkieletowego przekonywała kolejnych inwestorów, że warto spróbować tego nowego rozwiązania.

  hut-209466_640
  holiday-house-177401_640

  Dom na lata

  Technologię budowy domu zawsze powinno się dopasować do realnych potrzeb, a więc też tego czy ma to być dom, który przetrwa kolejne pokolenia czy też liczy się spełnienie bieżących potrzeb.Nierzadko zdarza się, że ludzie latami wykańczają murowany dom, tak by z naddatkiem spełniał aktualne, ale też przyszłe oczekiwania. Taka budowa pociąga kolejne koszty, a cały czas nie ma efektu końcowego.


  Jeśli dom nie musi być posagiem dla potomków, a inwestorowi zależy przede wszystkim na szybkim ukończeniu budowy i wygodzie użytkowania, wtedy dom szkieletowy wydaje się o wiele lepszym rozwiązaniem.Warto pamiętać, że taki dom bez konieczności generalnego remontu może być spokojnie użytkowany przez co najmniej 50 lat, a więc dobrze wypełnia potrzeby większości inwestorów.