Granit, jako materiał wykończeniowy w kuchniach na wymiar

 • steinplatte-1331965_640

  Granit to jeden z najpiękniejszych i najbardziej funkcjonalnych materiałów, który wykorzystywany jest w dekoratorstwie wnętrz. Architekci, dekoratorzy oraz klienci chętnie widzą granit zwłaszcza w kuchniach, jako wykończenie blatów oraz ścian między szafkami. Choć w takie rozwiązanie trzeba zainwestować, to efekt często zapiera dech w piersiach.
  Granit jest materiałem, który znajduje bardzo szerokie zastosowanie, zarówno w budownictwie, jak i dekoratorstwie. Wynika to przede wszystkim z jego doskonałych wręcz właściwości, spośród których przede wszystkim należy wymienić trwałość, odporność na uszkodzenia, a także wysoką estetykę. Stosownie granitu pozwala na uzyskanie ciekawych, oryginalnych oraz niepowtarzalnych aranżacji, które w znaczący sposób urozmaicają wnętrza.
  W kuchniach wykonywanych na zamówienie granit jest elementem wyposażania (np. blaty granitowe), który zwiększa komfort użytkowania oraz podnosi prestiż.

  Czym tak naprawdę jest granit?
  Granit jest skałą pochodzenia magmowego, która w swojej strukturze zawiera od 20 do 60% kwarcu. Może przybierać różne barwy – najczęściej szare, jasnoszare, prawie białe, biało-różowe, zielone, czerwone lub ciemnoszare. Niezwykle ważnym atutem, przemawiającym za stosowaniem granitu jest jego struktura – jawnokrystaliczna (wielkość kryształów jest na tyle większa, że poszczególne elementy można wyróżnić gołym okiem).
  Szeroka gama barw oraz różnorodność wzorów, a także łatwość cięcia oraz pozostałej obróbki sprawiają, że granit jest materiałem wykorzystywanym zarówno w budownictwie (krawężniki, grys, elewacje), jak i dekoratorstwie (blaty, płyty okładzinowe, podłogi). Bezproblemowo można go dopasować do wnętrz klasycznych, nowoczesnych, awangardowych, mieszkalnych, usługowych oraz biurowych.

  torres-del-paine-303400_640
  steinplatte-1331969_640

  Granit, jako dekoracja ścian
  Wiele osób urządzając kuchnię zastanawia się nad efektywnym zagospodarowaniem przestrzeni między szafkami. Stosując odpowiednie, dobrze przemyślane rozwiązania możemy sprawić, że powierzchnia w kuchni będzie wykorzystana w sposób optymalny.
  Wśród najpopularniejszych rozwiązań, można wymienić:
  – płytki ceramiczne,
  – panele szklane,
  – zabudowę drewnianą,
  – beton dekoracyjny,
  – kamień dekoracyjny,
  – zabudowy granitowe.

  Granit jest rozwiązaniem uniwersalnym, pasującym kompozycyjnie do różnego rodzaju otoczenia. Świetnie komponuje się z wszelkiego typu blatami kuchennymi, kolorystyką szafek, ścian, rodzajem podłóg, a także sprzętem AGD. Niezwykle ważną zaletą granitowych okładzin ściennych jest trwałość oraz łatwość czyszczenia. Granit jest materiałem odpornym na ścieranie oraz wszelkiego rodzaju zabrudzenia, które występują w kuchni, np. podczas gotowania.
  W połączeniu z dobrej jakości, dopasowanymi szafkami kuchennymi, a także dekoracjami oraz oświetleniem LED, granitowa zabudowa może okazać się nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale również piękną dekoracją

  kitchen-670247_640
  parkland-1515844_640

  Blaty granitowe – piękno oraz trwałość
  Granit jest powszechnie wykorzystywany, jako materiał do tworzenia blatów. Blaty granitowe, których producentem jest firma Dario-Stone z Warszawy, coraz częściej są podstawowym elementem wyposażania kuchni wykonywanych na wymiar.
  Choć na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których można wykonać blaty kuchenne (szkło, drewno, płyta drewnopodobna MDF) to właśnie granit jest rozwiązaniem, które zapewnia najwyższą estetykę oraz trwałość. Blaty granitowe są rozwiązaniem przeznaczonym dla osób, które ponad wszystko cenią sobie piękno, a także solidność. Warto zwrócić także uwagę na plastyczność granitu. Jego skład umożliwia bezproblemowe nadawanie kształtu, łączenie, a także wycinanie otworów pod zlewozmywak oraz baterię kuchenną.

  Blat, który powstał z granitu jest odporny na normalne ślady użytkowania, które pojawiają się w kuchniach: chodzi tu przede wszystkim o występowanie zarysowań, obtłuczeń, kontakt z różnym pożywieniem oraz napojami, a także cytrusami.
  Zastosowanie granitu jest bardzo duże. Jest on materiałem szlachetnym, znacząco podnoszącym komfort mieszkania oraz użytkowania pomieszczeń.