Hipowitaminoza

 • Co to jest niedobór witaminy D?

  Hipowitaminoza D jest niczym innym, jak niedoborem witaminy D. Niedobór witaminy D  może wystąpić z powodu niedostatecznej ekspozycji na światło słoneczne i / lub niewystarczającego spożycia witaminy D. Poza tym niektóre schorzenia mogą utrudniać wchłanianie witaminy D i niektórych witamin D zaburzenia mogą zaburzać konwersję witaminy D do aktywnych metabolitów, takich jak niektóre nerki, wątroby i choroby dziedziczne.


  Niedobór witaminy D powoduje upośledzenie mineralizacji kości, co powoduje choroby mięknięcia kości, takie jak osteoporoza i osteomalacja u dorosłych oraz krzywica u dzieci. Uważa się, że hipowitaminoza D lub niedobór witaminy D jest związany z patogenezą niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.

  bananas-fruits-grocery-4621
  cup-fruits-healthy-2683

  Patofizjologia hipowitaminozy D

  Hipowitaminoza witaminy D  jest ściśle związana z rozwojem stanu przedrzucawkowego u kobiet w ciąży. Niedobór witaminy D powoduje zaburzenia wchłaniania wapnia przez jelita, co prowadzi do niskiego poziomu całkowitego i zjonizowanego stężenia wapnia w surowicy.


  Pacjent cierpi na wtórną nadczynność przytarczyc z hipokalcemii. Następnie zwykle zwiększa się również poziom fosfatazy alkalicznej. PTH zwiększa resorpcję kości, a także powoduje zmniejszenie wydalania wapnia z moczem, a jednocześnie sprzyja fosfaturacji. 

  Objawy niedoboru witaminy D

  • Niedobór witaminy D lub witaminy D może również odgrywać rolę w wywoływaniu depresji.
  • Pacjenci cierpiący na hipowitaminozę D są narażeni na zwiększone ryzyko złamań.
  • Uważa się, że niedobór witaminy D lub witaminy D jest związany z progresją nowotworów, takich jak rak sutka, jajnika, okrężnicy i prostaty.
  • Pacjent cierpiący na hipowitaminozę D lub niedobór witaminy D doświadcza pustki w głowie.
  • Występuje osłabienie mięśni i bóle.
  • Występują fakultacje, które powodują drganie mięśni spowodowane zmniejszonym zjonizowanym wapniem, które występuje w wyniku niedoboru witaminy D.
  fruits-nature-oranges-3800
  farmer-food-fruits-5122

  Objawów niedoboru ciąg dalszy

  • Osteoporoza występuje u osób dorosłych, co jest stanem charakteryzującym się zwiększoną kruchością kości i zmniejszoną gęstością mineralną kości.
  • Osteomalację obserwuje się również u osób dorosłych z niedoborem witaminy D lub niedoborem witaminy D. Jest to zaburzenie przerzedzania kości, charakteryzujące się kruchością kości i bliższym osłabieniem mięśni.
  • Zapalenie przyzębia jest utratą kości z miejscowego zapalenia dziąseł, co może prowadzić do utraty zęba u pacjenta.
  • Krzywica jest chorobą wieku dziecięcego, w której pacjent ma deformację kości długich i hamuje wzrost. Najwcześniejszym objawem hipowitaminozy D lub niedoboru witaminy D jest kraniotabel, który jest stanem, w którym występuje anormalne przerzedzenie lub zmiękczenie czaszki.