mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Turystyka

Ile kosztuje ślub cywilny w Polsce?

Ile kosztuje ślub cywilny w Polsce?

Ślub to najważniejszy dzień w życiu. Każda para zakłada, że ślub bierze się raz w życiu. Czasem później przychodzi rozczarowanie, ból. Pożycie okazuje się nieudane. Warto jednak myśleć pozytywnie i dobrze przygotować się do ceremonii. Ile kosztuje ślub cywilny – dowiedz się z naszego artykułu.

Ile kosztuje ślub cywilny?

Wiele par ma dylemat co do charakteru ślubu, zastanawiają się, czy powinien być to ślub cywilny, czy kościelny. Teoretycznie ślub kościelny zarezerwowany jest dla praktykujących katolików, w praktyce jednak bywa bardzo różnie. Wiele osób od lat nie pojawia się w kościele, głośno wyrażają swoje poglądy sprzeczne z nauczaniem Kościoła, a mimo tego decydują się zawrzeć sakramentalne małżeństwo. Dlaczego? Czasami pojawiają się naciski ze strony rodziny, szantaż babci, dziadka, rodziców. Czasami młoda para sama przed sobą nie potrafi przyznać się do swojego ateizmu i za wszelką cenę chcą być wierni tradycji. Jeśli tylko wszystkie formalne wymagania zostaną spełnione, nie ma większych problemów z wzięciem ślubu w kościele. Ksiądz z pewnością będzie przychylny i udzieli ślubu. Konieczne jest odbycie tak zwanych nauk przedmałżeńskich, termin trzeba ustalić z księdzem z odpowiednim wyprzedzeniem. Trzeba też pojawić się w poradni życia rodzinnego.

ślub cywilny

Czy ślub cywilny musi odbyć się w urzędzie stanu cywilnego?

Ślub cywilny niekoniecznie musi odbyć się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeżeli jednak ślub będzie odbywał się w innym miejscu, trzeba za to zapłacić 1000 złotych. Jest to specjalna opłata dodatkowa. Miejsce musi być odpowiednie do sprawowania takiej ceremonii, a zdecyduje o tym urzędnik. Zazwyczaj bez większych problemów można wziąć ślub w różnego typu zamkach albo w pięknych ogrodach. Czasami ludzie znajdują się w bardzo trudnej sytuacji niekoniecznie ze swojej własnej woli, dlatego też za ślub w szpitalu lub więzieniu nie trzeba wnosić dodatkowej opłaty. Ile kosztuje ślub cywilny? Opłata jest stała i wynosi 84 złote, w wersji podstawowej. Jeśli jedna ze stron lub obie strony mają za sobą wcześniejsze związki małżeńskie, które zakończyły się rozwodem albo śmiercią współmałżonka, trzeba liczyć się z zapłaceniem kilkudziesięciu złotych za dodatkowe dokumenty urzędowe.

koszt ślubu cywilnego

Dodatkowe koszty

Teoretycznie ślub można wziąć za 84 złote, w praktyce jednak wydatki są o wiele większe, ponieważ ślub często łączy się z weselem albo przynajmniej obiadem dla gości. Również sama oprawa ślubu może dużo kosztować. Zazwyczaj młoda para wynajmuje też oprawę muzyczną i kogoś, kto zajmie się dekoracją sali, w której odbędzie się ślub oraz miejsca, gdzie odbędzie się wesele. Bardzo dużą część kosztów ślubnych stanowią stroje pary młodej. Sukienka jest dość droga, ale drogi może być też garnitur pana młodego. Jeśli chodzi o stroje ślubne, każdy, kto chce zaoszczędzić, może wypożyczyć sukienkę albo kupić używaną. Tym, co może pochłonąć sporo pieniędzy przy organizacji ślubu, jest też organizacja dojazdu na miejsce ceremonii. Niektóre pary wynajmują samochód nawet za kilkaset złotych. Kwestią sporną bywa czasami podział wydatków pomiędzy dwie rodziny.

Udostępnij