Jak pielęgnować stopy? Higiena i zdrowie stóp.

 • Higiena stóp ważna dla zdrowia

  Przez większość roku mamy stopy zakryte. Wydawałoby się więc, że nie trzeba otaczać ich specjalną troską. Jednak jeśli się o tym zapomni, z czasem może się to odbić na zdrowiu. Poza tym, kiedy za oknem praży słońce, chciałoby się wyjść w odkrytych sandałkach, a tylko zadbane stopy będą wyglądać ładnie.


  Skóra na stopach wygląda nieco inaczej niż na innych częściach ciała, toteż jej pielęgnacja wymaga innych metod i kosmetyków. Jest gruba, jest na nich mało gruczołów łojowych i bardzo szybko się przesusza. To jej najważniejsze cechy charakterystyczne.

  1
  barefoot-1985858_1280 2

  Relaks i pielęgnacja

  Ze względu na to, że na stopach bardzo szybko robi się zrogowaciały i twardy naskórek, ważne jest złuszczanie i nawilżanie. Skórę na stopach najłatwiej złuszczyć, kiedy jest miękka, a to można uzyskać, kiedy się moczy stopy. Moczenie stóp w wodzie, zwłaszcza kiedy wleje się do niej preparatu do moczenia stóp, to połączenie przyjemności ze wstępem do zabiegów pielęgnacyjnych. Moczenie stóp pozwoli się fantastycznie zrelaksować po całym dniu.


  Kiedy skóra jest rozmoczona, wystarczy sięgnąć po tarkę i zetrzeć rogowaciejący naskórek. Po tym, gdy zewnętrzna warstwa jest starta, warto wziąć peeling do stóp i wygładzić skórę. To również może być jednocześnie formą zredukowania napięcia i stresu. Masując stopy peelingiem, sprawiamy, że skóra jest gładka, a krążenie pobudzone. Na koniec wystarczy stopy wysuszyć i posmarować kremem do stóp. Podczas ścierania naskórka musimy uważać, by nie robić tego za długo i nie zetrzeć zbyt wiele. W przeciwnym razie skórę można podrażnić, będzie się ona bardziej przesuszać i rogowacieć.

  Zadbaj też o paznokcie

  Pielęgnacja stóp to również paznokcie, trzeba więc zadbać, by były wyrównane. Najłatwiej zrobić to po moczeniu stóp, kiedy są miękkie, ale nie jest to obowiązkowe. Po tym, jak w stopy wsmaruje się krem, jego niewielka ilość może zostać na paznokciach, a tam się nie wchłonie i nie będzie wyglądać korzystnie.


  Dlatego też, po nawilżeniu stóp należy paznokcie odtłuścić, co można zrobić zmywaczem do paznokci. Jeśli mają być malowane, jest to wręcz obowiązkowe. Aby sam lakier dłużej się trzymał, najlepiej najpierw dać bazę, a po malowaniu na paznokcie nanosi się utwardzacz.

  feet-931921_1280
  beach-1845311_1280

  Najczęstsze problemy

  Jeśli zabraknie częstej i prawidłowej pielęgnacji, pojawiają się poważniejsze problemy. Najczęstszymi są odciski i nagniotki. Powodują dyskomfort i ból. Zazwyczaj są w tych miejscach, gdzie stopa jest uciskana przez but. Inną powszechną dolegliwością są pękające pięty, co najczęściej jest konsekwencją przesuszania i rogowacenia.


  Jeśli ktoś ma problem z nadmiernie pocącymi się stopami, jest to sygnał, że chodzi w zbyt ciepłych butach, które nie przepuszczają powietrza. Jeśli pomimo tego, że stosuje się wszystkie niezbędne zabiegi, a w razie konieczności sięga po preparaty do zadań specjalnych, problemy nie znikają, należy to skonsultować ze specjalistą. Stopy pozwalają przejść każdego dnia wiele kilometrów, nie wolno zatem lekceważyć bólu ani innych symptomów.