Jak przeprowadzić konsolidacje kredytów krok po kroku?

 • Konsolidacja kredytów to działanie, które ma na celu skupienie wszystkich zobowiązań finansowych w całość. W praktyce oznacza to, że wybrany bank spłaca należności swojego klienta, jakie ten zaciągnął w innych bankach, w zamian proponuje mu jeden kredyt na dużo korzystniejszych warunkach.

  Kiedy konsolidacja kredytów jest opłacalna?

  Na konsolidację kredytów najczęściej decydują się ci kredytobiorcy, którzy nie dają sobie rady ze spłatą wszystkich zobowiązań. Przenosząc je do jednego banku, mogą liczyć na korzystniejsze warunki – na przykład wydłużenie okresu trwania umowy kredytowej i niższe raty.

  Takie działanie jest też atrakcyjne dla tych klientów, których męczą zobowiązania zaciągnięte w różnych bankach. Inne terminy pobierania raty mają nierzadko wpływ na destabilizację domowego budżetu. Kilka kont, kontakt z licznymi konsultantami różnych banków również nie wpływa korzystnie na codzienne funkcjonowanie.

  Kredyt konsolidacyjny
  euro-427533_640

  Zanim klient zdecyduje się na konsolidację kredytów

  Banki chętnie udzielają kredyty konsolidacyjne, bo dzięki temu zyskują klienta na długi okres. Zanim jednak kredytobiorca zdecyduje się na taką operację, musi dokładnie przeanalizować różne czynniki. Przede wszystkim musi obliczyć, czy konsolidacja jest dla niego rzeczywiście tańsza. Korzystnie będzie wtedy, gdy rata takiego zobowiązania będzie niższa niż łączna wysokość wszystkich zaciągniętych do tej pory kredytów.


  W pierwszej kolejności warto również starać się negocjować warunki zobowiązań, które kredytobiorca już spłaca. Może okazać się, że banki są chętne do dalszej współpracy i by zatrzymać klienta, będą oferować atrakcyjne rozwiązania. Wtedy kredyt konsolidacyjny okaże się na przykład droższy.

  Proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny

  Kredyt konsolidacyjny jest nowym zobowiązaniem, więc jego zaciągnięcie wiąże się ze spełnieniem niezbędnych procedur. Również w tym przypadku sprawdzana jest zdolność kredytowa kredytobiorcy. On sam musi wskazać zobowiązania, które mają zostać przez nowy bank spłacone.


  Proces przyznawania kredytu konsolidacyjnego niewiele różni się od zaciągania tradycyjnego kredytu gotówkowego na dowolny cel. Ograniczeniem jest tutaj to, że środki nie trafiają na konto kredytobiorcy, ale zostają podzielone na spłatę istniejących już zobowiązań, które natychmiast ulegają całkowitej spłacie.

  banknote-15801_640
  euro-427530_640

  Warto wiedzieć

  Rzeczywiście kredyt konsolidacyjny może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Jest to najczęściej wybierany produkt banku przez tych, którzy wpadli w pętlę długów. Należy jednak mieć na uwadze, że nowe zobowiązanie nie sprawi, że dług przestanie istnieć. Kredytobiorca nadal musi spłacić należność, tyle że na bardziej korzystnych warunkach.


  Zawsze jednak kredytobiorca powinien zachować pełną czujność. Może okazać się, że propozycja banku tylko pozornie wydaje się być ratunkiem dla dłużników. Właśnie dlatego klient banku jest zobowiązany do dokładnego czytania warunków zawieranej z instytucją bankową umowy.