mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Finanse

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie większości osób kojarzy się z zaciskaniem pasa i niemożnością kupienia sobie tego, co chcemy. Można oszczędzać rozsądnie, odkładając pewną sumę pieniędzy, a przy tym żyć normalnie bez odmawiania sobie przyjemności. Jak to zrobić? Jak oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie drobnych sum na większy wydatek

Bardzo dobrą metodą pozwalającą na odłożenie sporej sumy pieniędzy jest odkładanie drobnych kwot. W ogóle oszczędzanie powinno się rozpocząć powoli, aby nie zniechęcić się zbyt szybko. Dobrym sposobem jest postawienie sobie celu finansowego. Może to być zakup nowego telefonu lub wyjazd na wakacje z całą rodziną. Do realizacji celu potrzebna jest określona suma pieniędzy, którą można odkładać raz w tygodniu. Niech nie będzie to duża kwota. Mogą to być drobne, które zostają w portfelu lub monety o nominale 5 złotych, które mamy przy sobie i nie wydajemy ich. Jeśli cała rodzina zacznie zbierać monety 5-złotowe, to w krótkim czasie może uzbierać się z tego niezła sumka.

Na czym można oszczędzać pieniądze?

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile wydajemy pieniędzy bez sensu. Sporo pieniędzy możemy oszczędzić podczas robienia zakupów spożywczych. Wystarczy zrobić sobie listę zakupową przed wyjściem do sklepu. Wchodząc do marketu, będziemy się z listą kierować w konkretne miejsca, a nie chodzić i szukać, czy to może akurat się przydać na obiad. Planowanie zakupów spożywczych pozwala oszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie w przypadku rodziny składającej się z trzech osób. Dobrym pomysłem jest sprawdzanie promocji w gazetkach, dzięki czemu produkty możemy kupić w jeszcze niższych cenach. Zaoszczędzone pieniądze z pewnością przydadzą się na coś innego. Przeanalizujmy także wydatki na transport. Jeśli dojeżdżamy do pracy autem, to może warto sprawdzić, czy ktoś w okolicy także nie jedzie w tym samym kierunku. Podział kosztów na dwie osoby miesięcznie przyniesie sporo oszczędności.

Skuteczne oszczędzanie

Bardzo często dzieje się tak, że zaczynamy oszczędzać i trwa to miesiąc lub nawet krócej. Ciężko jest odkładać pieniądze, gdyż zawsze jest coś ciekawego do kupienia. Warto jednak wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Jeśli nie potrafimy robić tego samodzielnie, to możemy skorzystać z pomocy banku. Wiele banków oferuje atrakcyjne sposoby na odkładanie pieniędzy. Można skorzystać z możliwości, aby bank co miesiąc z pensji przelewał określoną kwotę na konto oszczędnościowe. Nie odczujemy dużej różnicy, a suma na koncie będzie rosła. Jeśli nie chcemy korzystać z usług banku, to możemy w domu zrobić specjalną skarbonkę, do której w każdy piątek będziemy wkładać na przykład 50 złotych. Takich skarbonek możemy zrobić kilka. Każda na inny cel. Jedna może stanowić zbiórkę wakacyjną, druga może być przeznaczona na nieprzewidziane wydatki, a trzecia być funduszem przeznaczonym na kupno auta. Każda złotówka włożona do skarbonki zaprocentuje w przyszłości. Jeśli kupno auta będzie nieuniknione, to jednorazowo będziemy musieli wydać znacznie mniej pieniędzy, gdyż skorzystamy z zaskórniaków odłożonych przez ostanie miesiące czy nawet lata.

Udostępnij