mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

SportZdrowie

Jak zacząć bieganie i wytrwać w swoim postanowieniu?

Jak zacząć bieganie i wytrwać w swoim postanowieniu?

Początek roku to czas postanowień. Wiele osób myśli o wprowadzeniu zdrowego stylu życia. Bieganie to jedna z najłatwiejszych dyscyplin sportowych, która przeznaczona jest dla wszystkich. Jak zacząć bieganie i się nie zniechęcić?

Małe kroki

Początkujący biegacze często są pełni optymizmu. Układają sobie ambitny plan treningowy i próbują go zrealizować. Jest to najkrótsza droga do… porażki.

Zastanawiając się jak zacząć bieganie należy rozpocząć od delikatnych treningów. Osoby, które od dłuższego czasu przyjaźnią się z kanapą nie zaczną od biegania po 5 km dziennie. Jest to niemożliwe!

Pierwszym krokiem są marszobiegi. Warto wyznaczyć sobie trasę, na której na przemian będziemy szli i biegli. Po kilku treningach, gdy zauważymy, że jesteśmy w stanie przebiec ten dystans należy wydłużyć trasę. W ten sposób powoli, dojdziemy do upragnionej kondycji.

Znajdź towarzystwo!

Zastanawiając się jak zacząć bieganie warto pomyśleć o wsparciu doświadczonego biegacza. Warto porozmawiać ze znajomymi, może ktoś w okolicy biega, a może warto zapisać się na grupę na Facebooku?

Wsparcie innych osób jest bardzo pomocne, szczególnie w pierwszym okresie, przed wyrobieniem sobie nawyku treningów. Później, gdy treningi staną się codziennym składnikiem dnia nawet nie pomyślisz, że możesz nie iść pobiegać.

Strój biegacza

Bieganie jest najtańszym ze sportów. Nie można jednak zapomnieć, że dobrze dobrane buty zapewnią nie tylko komfort biegania, ale przede wszystkim pomogą zadbać o stopy i stawy, by nie były narażone na zbyt duże obciążenia.

Wybierając buty trzeba przede wszystkim pamiętać, by wybrać o numer większe niż nosimy na co dzień. Dzięki temu stopa będzie w trakcie biegu mogła się swobodnie przesuwać. Kolejnym krokiem jest określenie jakiego typu stopę mamy.

Najlepiej w domu przeprowadzić test. Po wyjściu z wanny odbijamy mokrą stopę na kartce papieru. Stopa neutralna pozostawi ślad łuku, odbiją się palce, przednia część stopy wąski łuk oraz pięta. Stopa supinująca będzie pochylona w stronę zewnętrznej krawędzi. Pozostanie ślad przedniej części stopy i pięty, czasami można zauważyć wąski ślad krawędzi. Stopa pronująca pozostawi duży ślad. Jest ona przechylona ku wewnętrznej krawędzi.

Wybierając koszulkę oraz spodenki do biegania warto zwrócić uwagę, by były z materiału, który odprowadza pot, chroni przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Wybór takiej odzieży jest wyjątkowo duży. Na pewno każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.

Jak wybrać porę do biegania?

Początkujący biegacze często analizują jaka pora do biegania byłaby najlepsza. Nie ma na to reguły. Część osób lubi biegać rano, gdy tylko się obudzi i przekąsi coś niewielkiego. Inni świetnie czują się biegając tuż przed snem.

Wybierając porę dnia należy przede wszystkim dopasować ją do swoich możliwości. Każdy z nas ma wiele zajęć. Jeśli bieganie będzie z nimi kolidowało, do tego dojdzie zniechęcenie, które dopada każdego po kilku pierwszych treningach, bardzo szybko porzucimy swój plan.

Jak zacząć bieganie? Wstać z kanapy i wyjść z domu, a potem każdego dnia słuchać swojego organizmu i dostosowywać treningi do swoich możliwości. To chyba najprostsza rada.

Udostępnij