Łódź – miasto i okolice – bezlik atrakcji dla każdego

 • Łódź - moc atrakcji

  Łódzkie leżące w centralnej części kraju, jest województwem niedocenianym przez turystów. Dlaczego warto zmienić zdanie na temat tego województwa i poświęcić mu nieco więcej uwagi? Powodów jest sporo. Przecież województwo łódzkie to nie tylko Łódź i jej atrakcje.


  To szereg ciekawych miast i mniejszych miejscowości, które mogą się dla wielu z nas okazać niezwykle kuszącym celem wycieczki. Gdzie można miło spędzić czas na terenie województwa łódzkiego? Z jakich ofert wypoczynku można skorzystać w tej części Polski?

  Dom Steigerta Łódź
  Ogród Botaniczny

  Kontakt z naturą

  Ogromna ilość miejsc, w których można znaleźć noclegi oraz szereg zabytków i muzeów – oto czynniki, dzięki którym najważniejszym ośrodkiem turystycznym w tej części kraju stała się Łódź. A inne miejscowości? Wspaniałe atrakcje czekają na turystów w niewielkim Uniejowie – nowoczesnym uzdrowisku termalnym, które może się pochwalić i malowniczym rynkiem, i pięknym zamkiem.


  Miłośników przyrody może zachwycić ZOO Safari Borysem oraz liczne parki krajobrazowe, które są ważnymi punktami na mapie województwa łódzkiego. Są one alternatywą dla tych, którzy nie chcą spędzać czasu na zwiedzaniu ważnych ośrodków przemysłowych oraz zabytków techniki, z którymi zazwyczaj kojarzone jest województwo łódzkie.

  Zróżnicowane zabytki

  Łódzkie jest też województwem pełnym cennych zabytków. Znajdziemy je m. in. w Piotrkowie Trybunalskim oraz w Sieradzu. Z cennymi zabytkami sztuki sakralnej oraz sanktuariami możemy się z kolei spotkać w takich miejscowościach, jak Łask oraz Zduńska Wola.


  Bez względu na to, gdzie się wybierzemy, w czasie wycieczki po województwie łódzkim szybko przekonamy się o jednym – jest to obszar wyjątkowo zróżnicowany, na terenie którego każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego.

  Lecznica pod koniem
  Kaplica mauzoleum Karola Scheiblera

  Łódź – miasto wielu narodowości

  Łódź, filmowa Ziemia Obiecana, to wyjątkowy punkt na turystycznej mapie naszego kraju. Jakie atrakcje czekają na jej terenie? Dla większości z nas Łódź to miejsca związane z filmem oraz zabytki, które mają nam przypominać o wielkich przemysłowcach. Warto jednak pamiętać, że w Łodzi czekają na nas ciekawe zabytki sakralne, które przypominają o wielokulturowym charakterze tego miasta.


  Wiadomo przecież, że w Łodzi przez wiele dekad krzyżowały się różne religie i kultury. Niemcy, Żydzi, Polacy i Rosjanie – oni wszyscy mieli ogromny wpływ na charakter Łodzi i jej dzieje. Do dziś w mieście tym zachowało się sporo atrakcji, które warto zobaczyć w czasie wycieczki nastawionej na odkrywanie wielokulturowości tego miasta.

  Łódź wielokulturowa

  Kto znajdzie w Łodzi tanie noclegi, ten będzie mógł sporo czasu przeznaczyć na odkrywanie tajemnic tego miasta. Wycieczki śladem Rosjan będą wspaniałą propozycją dla tych, których fascynują cerkwie i sztuka prawosławna, z kolei na trasie poświęconej kulturze niemieckiej rolę bardzo ważną odgrywają dawne fabryki oraz pałace przemysłowców.


  Są one popularnymi zabytkami i na tej trasie, która ma nam przypominać o Żydach z Łodzi. Fabryka Izraela Poznańskiego oraz cmentarz żydowski – oto miejsca, które miłośnicy kultury żydowskiej koniecznie powinni zobaczyć podczas swego pobytu na terenie słynnej Ziemi Obiecanej.

  Cerkiew Newskiego
  Przedzalnia-Scheiblera1

  Szlakiem łódzkich fabrykantów

  Stolica województwa Łódzkiego należy do tych miast, w których nudzić się nie można, a jej atrakcje mogą oczarować każdego. Łódź to ciekawy kierunek niejednej wycieczki oraz piękne miasto, w którym każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. W jaki sposób można tu spędzić wolny czas? Jakim atrakcjom turystycznym warto w tym mieście poświecić nieco więcej uwagi?


  Jednym z ciekawszych rozwiązań dla tych, którzy w krótkim czasie chcą poznać najważniejsze atrakcje „Ziemi obiecanej” jest wybór jednej z kilku tras spacerowych po mieście. Dzięki takim szlakom można wędrować zarówno śladem miejscowej społeczności żydowskiej, jak i trasą łódzkich fabrykantów. W Łodzi nie brak pięknych zabytków techniki oraz okazałych willi, ważne miejsce w krajobrazie tego miasta zajęły też pałace fabrykantów.

  Co zwiedzać w stolicy województwa?

  Niezapomnianych wrażeń dostarczają też turystom wędrówki po dzielnicy „Księży Młyn”, która staje się coraz bardziej popularnym celem turystycznych wypraw. Łódź będzie jednocześnie doskonałym celem dla tych, których fascynuje sztuka filmowa. Tutejsze Muzeum Kinematografii jest jedną z najważniejszych placówek muzealnych w kraju, a wizyta w jego wnętrzu na każdym turyście zrobi ogromne wrażenie.


  Kto zajrzy do Łodzi, ten szybko przekona się, jak piękne i różnorodne są najważniejsze atrakcje tego miasta. Nic więc dziwnego, że wielu turystów planuje dłuższe wycieczki po Łodzi. Pomaga im w tym fakt, iż w mieście tym można znaleźć tanie noclegi, którymi właściciele miejscowych obiektów noclegowych starają się przyciągnąć gości. Efekt? Łódź staje się nie tylko ważnym ośrodkiem przemysłowym i filmowym, ale i turystycznym.

  Qubus
  Wydzial-Filo1

  Łódź - charakterystyka miasta

  Łódź leży w środku Europy i w centrum Polski, w miejscu przecięcia kilku ważnych tras europejskich. Położenie geograficzne miasta w centrum kraju jest bardzo korzystne dla rozwoju handlu i przemysłu. To trzecie co do wielkości miasto w Polsce. Liczba mieszkańców wynosi około 700 tysięcy. Powierzchnia to prawie 300 kilometrów kwadratowych. 


  Jest to duże centrum artystyczne, akademickie, kulturalne, a także centrum finansowe w Polsce. Miasto jest gospodarzem kilku imprez kulturalnych. W pobliżu znajdują się różnorodne parki i lasy, które łączą mieszkańców i zwiedzających z naturą. Powierzchnia lasów na terenie miasta to ponad 2300 hektarów. W Łodzi znajduje się ponad 30 parków o łącznej powierzchni ponad 170 hektarów.

  Zakupy w Łodzi

  Aby odbyć najlepszą wycieczkę po Łodzi, musisz koniecznie pojechać do starej fabryki Manufaktury, która została odnowiona kilka lat temu. Najpopularniejszą ulicą handlową jest Piotrkowska, ale można znaleźć inne sklepy w całym mieście.


  W Łodzi jest wiele sklepów z pamiątkami, w których można kupić tradycyjne prezenty. Jeśli wolisz wybrać się na zakupy do galerii handlowej, możesz wybrać jedno z kilku centrów handlowych, jak Galeria Łódzka, Tulipan, Sukcesja, Pasaż Łódzki, czy wspomniana wcześniej Manufaktura.

  Galeria-lodzka1
  Kosciol-Sienkiewicza1

  Odrobina historii

  Łodź jest miastem o krótkiej historii. Chociaż prawa miejskie otrzymała dość dawno, bo w 1423 roku, to dopiero w 1820 roku zaczęła istnieć w takiej formie, w jakiej znamy ją dzisiaj. Wprawdzie Łodź jest miastem wyjątkowo młodym, jednak można znaleźć na jej terenie ponad 350 zabytków.


  Niezwykle ciekawymi historycznie miejscami są pałace fabrykantów, którzy to miasto "założyli". Godnymi uwagi są również obiekty sakralne, między innymi Sobór św. Aleksandra Newskiego (kościół prawosławny) wybudowany w 1912 roku znajdujący się w pobliżu dworca Łódź Fabryczna, czy Synagoga Reicherów zbudowana w 1902 roku.