Memrise sposób na języki obce przez zabawę

 • Czym jest Memrise?

  Memrise to aplikacja na smartfona, o potężnych możliwościach. Wykorzystywana jest głównie do nauki języków obcych, ale można jej też używać do nauki terminów muzycznych, historii sztuki, matematyki i niezliczonej ilości innych zagadnień, związanych z dowolną dziedziną nauki, co pozwala na korzystanie z fenomenu techniki zapamiętywania opracowanej przez Memrise, do zapamiętania dowolnych potrzebnych nam informacji.


  Aplikacja oferuje bogactwo kursów językowych w dwóch głównych kategoriach, mianowicie stworzone przez twórców Memrise, a także wykonane przez społeczność, czyli przez Ciebie i mnie. Jak łatwo się domyśleć, wolimy kursy z tej pierwszej grupy, ponieważ są one najwyższej jakości. 


  Memrise to też strona internetowa, która oferuje te same możliwości co aplikacja na telefon. To od użytkownika zależy, czy chce korzystać z wersji mobilnej, czy też z wersji przygotowanej na przeglądarkę internetową. Warto pamiętać, że można korzystać z obu możliwości na przemian, lub np. oglądać rozbudowane statystyki na komputerze, a uczyć się na urządzeniu mobilnym, ponieważ korzystamy z konta, na które możemy logować się na różnych urządzeniach.

  Memrise aplikacja
  memrise2

  Dlaczego wybrać Memrise?

  Aplikacja Memrise została wybrana nie tylko przez ponad 10 000 000 użytkowników telefonów z systemem Android (do tego dochodzą użytkownicy systemu iOS), ale przede wszystkim jest to najlepsza aplikacja roku 2017 według samego Google - "Zdobywca tytułu najlepszej aplikacji w Nagrodach Google Play 2017". To najwyższe możliwe wyróżnienie świadczy o tym, że jest to nie tylko najlepsza aplikacja do nauki języków obcych, ale w ogóle najlepsza aplikacja jaka powstała na system Android.


  Memrise wykorzystuje najnowszą wiedzę naukową na temat pracy i sposobu zapamiętywania ludzkiego umysłu po to, aby pomóc Ci nie tylko poznać słowa języka obcego, ale przede wszystkim zapamiętać je trwale. Czuwa nad tym niewinnie wyglądająca ikonka kwiatu, a właściwie potężny system, który wpływa na zachowanie się tej właśnie ikonki. Polega on na tym, że na początku, kiedy uczysz się nowego słowa, zasadzasz ziarenko i wpływasz na to, aby wyrósł kwiat. A kiedy to się stanie, wtedy od czasu do czasu musisz podlewać, czyli przypominać sobie to słowo, dzięki czemu budujesz połączenia w swoim umyśle, aby zapamiętać je na stałe.


  Kolejną godną uwagi techniką pamięciową jest nowoczesny podział nauki języka. Tradycyjny podział wyodrębnia czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie. Nowoczesny podział wskazuje na następujące kategorie nauki języka obcego: przyjmowanie informacji, produkowanie informacji, płynność i dokładność. Przyjmowanie informacji zawiera między innymi czytanie i słuchanie, produkowanie informacji to m.in. mówienie i pisanie, dokładność to m.in. bezbłędność, natomiast płynność to m.in. szybkość przetwarzania informacji. Memrise zawiera aktywności, które ćwiczą każdą z tych dziedzin nauki języka obcego.


  Co oferuje Memrise?

  Aplikacja nieustannie się rozwija, ale na dzień pisania tego artykułu Memrise oferuje następujące tryby:

  • Nowe słowa
  • Szybka powtórka
  • Trudne słowa
  • Wymowa
  • Klasyczna powtórka
  • Ucz się od Native
  • Rozumienie ze słuchu
  • Grambot
  • Rozmowy

  Twórcy programu oferują ponad 1,200 kursów językowych najwyższej jakości skierowanych do przedstawicieli wielu narodowości, włączając w to polaków. Aplikacja zawiera też niezliczone ilości kursów stworzonych przez społeczność Memrise, o niższej jakości.


  Memrise oferuje także płatną subskrypcję, dzięki której odblokować można nielimitowany dostęp do wszystkich trybów nauki. Oznacza to, że w darmowej wersji aplikacji można korzystać ze wszystkich trybów, jednak zgodnie z tym, jak prowadzi nas system, natomiast w wersji płatnej, użytkownik ma pełną dowolność i może w każdej chwili wybrać dowolny tryb zgodnie ze swoim własnym uznaniem. 


  Aplikacja to nie tylko system nauki, ale i motywacji. Użytkownik za czas poświęcony na naukę otrzymuje punkty, które mają szerokie zastosowanie. Nagradzanie użytkownika za włożony wysiłek sprawia, że chce się powracać do nauki przy każdej możliwej okazji.

  memrise3
  memrise4b

  Tryby nauki

  Nowe słowa

  Nowe słowa to tryb, w którym najpierw spotykasz się ze słowem po raz pierwszy, a więc widzisz je w swoim języku i w języku którego się uczysz, słyszysz je, a także widzisz mema ułatwiającego zapamiętanie słowa, jeśli został stworzony. Memy to obrazki, bądź tekst, które powinny Cię zaintrygować i pomóc skojarzyć słowo z czymś abstrakcyjnym.


  Po zapoznaniu się z nowym słowem, musisz powtórzyć je wielokrotnie, aby "zasadzić" je w pamięci długotrwałej. Program wyświetla słowo w języku obcym, a Ty spośród różnych propozycji musisz wskazać odpowiednik w swoim języku, wyświetla słowo w języku Twoim, abyś wskazał je w języku obcym, wypowiada słowo w języku obcym, abyś wskazał je w języku swoim, podaje litery z których musisz ułożyć wyraz, bądź słowa, abyś ułożył zdanie.


  Kiedy dla danego słowa "wzrośnie kwiat", przestanie ono być dostępne w tym trybie, a zacznie być używane w innych trybach nauki. Użytkownik ma do dyspozycji "różdżki", czyli podpowiedzi, które po kliknięciu uzupełniają jeden element.  Szybka powtórka

  Szybka powtórka to wyjątkowo ciekawy tryb nauki, który ćwiczy biegłość językową. Użytkownik otrzymuje trzy serca (życia), wyświetla mu się słowo we własnym języku i cztery możliwe odpowiedzi w języku obcym, spośród których trzeba szybko wybrać właściwe tłumaczenie. Na udzielenie prawidłowej odpowiedzi otrzymuje się bardzo ograniczoną ilość czasu.


  Upływ sekund ilustruje czerwony pasek zmierzający ku górze, po to aby odebrać nam jedno serce. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi, czerwony pasek zmniejsza się, ale nie do zera, tylko adekwatnie do aktualnego postępu. Jeśli użytkownik wskaże tłumaczenie błędne, natychmiast traci serce, a czas zeruje się. 


  Trudne słowa

  Trudne słowa to tryb dla użytkowników subskrypcji PRO. Za każdym razem, kiedy w dowolnym trybie wskażemy niepoprawnie odpowiedź, słowo którego nie udało nam się odgadnąć oznaczone jest jako trudne słowo. Kiedy nagromadzi się dużo takich słów, możemy zdecydować się na powtórkę tych fragmentów wiedzy, które są dla nas szczególnie problematyczne. 


  W trybie tym, program zapoznaje nas od nowa z trudnym słowem, tak jak gdyby było ono dla nas nowe. W jednej sesji zmagamy się z czterema problematycznymi słowami, które przeplatane ze sobą powtarzamy na wszystkie możliwe sposoby, czyli poprzez wspomniane zapoznanie się ze słowem, rozumienie ze słuchu, wskazanie tłumaczenia w każdą stronę, a także napisanie wyrazu samodzielnie.

  memrise5
  memrise6

  Wymowa

  Tryb wymowy pozwala na odsłuchanie słowa wypowiadanego przez lektora, a następnie przytrzymując przycisk z ikoną mikrofonu, nagranie swojego wykonania tego słowa. Po nagraniu, odtwarzane jest nagranie lektora i Twoje bez żadnej przerwy, aby można było porównać poprawność wypowiedzi. Program nie analizuje dźwięku i w rzeczywistości można zaliczyć słowo i otrzymać punkty wypowiadając zupełnie inne słowa. Tryb ten służy wyłącznie do autoanalizy i nie należy się spodziewać, że program nas w tym trybie w jakimkolwiek stopniu oceni. Tryb ten jest dostępny dla użytkowników subskrypcji PRO i tylko w wybranych kursach.


  Klasyczna powtórka

  W trybie klasycznej powtórki seria to dziesięć słów, z których każde powtarzane jest jednokrotnie, o ile zostało wskazane poprawnie. Program losuje rodzaj aktywności, rozumienie ze słuchu, wpisywanie słowa, czy wybieranie tłumaczenia z kilku zaproponowanych opcji. Klasyczna powtórka powoduje "podlanie kwiatu", które symbolizuje odświeżenie słowa w pamięci.


  Ucz się od native

  Uczenie się od native speakers oznacza, że odtwarzane jest krótkie nagranie, na którym osoba z kraju, w którym język którego się uczysz jest językiem ojczystym, wypowiada słowo lub zdanie, którego masz się nauczyć. W przypadku nauki języka hiszpańskiego, słowo na filmie wypowiada rodowity Hiszpan. Tryb ten jest podobny do innych, w takim sensie, że podobnie po usłyszeniu słowa musimy wybrać, co zostało wypowiedziane, bądź napisać słowo samodzielnie z zaproponowanych liter. Tryb ten jest dostępny dla użytkowników subskrypcji PRO i tylko w wybranych kursach.


  Rozumienie ze słuchu

  Tryb rozumienia ze słuchu polega na odsłuchiwaniu słów wypowiadanych przez lektora i wskazywaniu tłumaczenia tego co się usłyszało. To znakomity tryb do powtórki słów i ćwiczenia jakże ważnej umiejętności słuchania.


  Grambot

  Memrise nie pominął tej ważnej części wiedzy, jaką jest gramatyka języka obcego. Co więcej, ten najmniej przyjemny element nauki języka obcego, ćwiczy się w sposób najbardziej przyjemny w całej aplikacji. Grambot to robot, który z Tobą rozmawia na czacie i tłumaczy Ci wybraną regułę gramatyczną. Natychmiast po wytłumaczeniu zasad, każe Ci odpowiedzieć w sposób poprawny gramatycznie, a to wszystko w formie zabawnej rozmowy. Nie martw się jednak, że to zbyt trudne, bowiem nie musisz pisać, a tylko wybierać zaproponowane słowa, aby ułożyć je w zdanie, a w przypadku pomyłki, próbujesz ponownie. Grambot pozwala nie tylko nauczyć się gramatyki języka obcego, ale przede wszystkim zastosować ją w praktyce, abyś zobaczył że ma to zastosowanie w języku, a nie jest tylko martwą regułą do wyuczenia.


  Rozmowy

  Ostatni tryb nauki przypomina Grambota, mianowicie jest w formie czatu z robotem, gdzie masz do wyboru słowa, które układasz w zdania. Różnica pomiędzy tymi dwoma trybami jest jednak ogromna. Grambot uczył Cię gramatyki, natomiast tryb rozmowy, to luźny czat w którym ćwiczysz komunikację. To z jednej strony tryb bardzo relaksujący, w którym cieszysz się, że poznane słownictwo potrafisz zastosować w praktyce. Z drugiej strony, tryb ten wymaga myślenia, a nie tylko odtwarzania z pamięci zapamiętanych słówek. Tematy rozmów są dobrane z pomysłem, np. Twój asystent pomaga Ci umówić się na randkę i towarzyszy Ci w każdej sytuacji, abyś poradził sobie z każdą wypowiedzią. To sprawia, że rozmowy są naprawdę zabawne i bez stresowe.

  memrise7
  memrise8

  Motywacja do nauki

  Ranking

  Prawdopodobnie najlepszym sposobem na motywowanie użytkowników jest rywalizacja między sobą. W tym celu powstał ranking tygodniowy, miesięczny i ogólny. Możesz w nim zobaczyć, na którym miejscu względem uczestników tego samego kursu się znajdujesz. Ranking mobilizuje do tego, aby pouczyć się jeszcze troszeczkę więcej, żeby tylko prześcignąć tego... i jeszcze następnego użytkownika. Na końcu tygodnia ranking tygodniowy zwyczajnie się kasuje i rozpoczyna od nowa, podobnie miesięczny z końcem miesiąca. Ranking ogólny pokazuje wszystkie zdobyte punkty, przez cały czas trwania kursu. Uwaga: jeśli zrezygnujesz z kursu, a potem zapiszesz się na nowo, tracisz wszystkie punkty w rankingu.


  Sympatyczny stworek Ziggy

  Ziggy to Twoje "zwierzątko", które rośnie kiedy karmisz je punktami, czyli czasem nauki. Za każdym razem kiedy zdobędziesz odpowiednią ilość punktów, Ziggy ewoluuje do innego kształtu i awansuje na kolejny poziom. W odróżnieniu od rankingu, który pokazuje Twoje zaangażowanie w konkretny kurs, Ziggy pokazuje ile wysiłku włożyłeś w naukę przez cały czas od rejestracji. Rezygnacja z kursu nie odejmuje punktów od Ziggiego.


  Seria dni nauki

  Seria to motywator najniższego poziomu. Seria dni nauki zachęca Cię do tego, abyś poćwiczył chociaż te pięć minut, żebyś nie utracił liczby dni nauki pod rząd, którą wypracowałeś przez ostatnie miesiące. Seria zachęca do chociaż minimum wysiłku, w kontraście do rankingu, który zachęca Cię do maksimum czasu włożonego w naukę.