Minimalizm i prostota, czyli styl skandynawski

 • Skandynawski styl aranżacji wnętrz ma swoich zwolenników na całym świecie. Nic w tym dziwnego – uniwersalne, funkcjonalne i proste rozwiązania doskonale sprawdzą się w każdej przestrzeni. Jak wyglądają mieszkania urządzone w stylu skandynawskim?

  Komfort za niewielkie pieniądze

  Skandynawskie wnętrza mają być proste, wygodne, praktyczne oraz stworzone niskim kosztem. Wychodzi się z założenia, że dom musi być przystosowany do potrzeb domowników, niezagracony, ale przytulny i swojski. W funkcjonalnej, a przy tym komfortowej aranżacji świetnie odnajdą się zatem miękkie kanapy z dodatkowymi poduszkami, stylowy fotel z podnóżkiem oraz wygodne pufy. Efekt przytulności uzyskuje się tutaj dzięki licznym dodatkom, które nadają wnętrzu prawdziwie domowy charakter.

  W zgodzie z naturą

  Skandynawskie aranżacje tworzy się przy wykorzystaniu przede wszystkim naturalnych materiałów. Najważniejsze jest oczywiście drewno, występujące zarówno w wersji niepoddanej obróbce, jak i dodatkowo postarzone lub pobielone. Używa się głównie jasnego drewna sosnowego albo brzozowego, czasem pomalowanego na biały lub szary kolor.

  Drewniane podłogi i meble uzupełnione są o dodatki wykonane z innych naturalnych tworzyw: juty, bawełny, kamienia czy metalu. Jedną z podstawowych zasad stylu skandynawskiego jest połączenie z przyrodą, dużą wagę przykłada się zatem do tego, by elementy wnętrz były ekologiczne. Z tego powodu często wykorzystuje się odnowione stare meble, które świetnie wpasowują się w minimalistyczną, a jednocześnie naturalną przestrzeń.

  Z wyrazistą nutą

  W stylu skandynawskim nie ma miejsca na przesadę. Ściany, podłoga, stolarka oraz meble utrzymane są w jasnych kolorach; podstawą jest biel uzupełniona o odcienie szarości, beżu czy brązu. Wielbiciele skandynawskich aranżacji tworzą w ten sposób tło, następnie przełamywane żywymi barwami: czerwienią, turkusem, fuksją czy żółcią. To często stosowany zabieg, gdy do stonowanych kolorów dobrany jest element wyrazisty, przyciągający uwagę.

  Stosowanie neutralnej palety barw ma jeden podstawowy cel. Wnętrza skandynawskie mają być uniwersalne oraz ponadczasowe, a takie najłatwiej stworzyć przy użyciu stonowanych kolorów. W przypadku znudzenia dotychczasową aranżacją nie trzeba zatem poświęcać wszystkich oszczędności i nerwowo szukać informacji o meblowych promocjach w IKEA – wystarczy dobrać kilka wyrazistych dodatków, dzięki którym wnętrze nabierze zupełnie innego charakteru.

  Leave a comment

  Required fields are marked *