Najczęstsze procedury dermatologów

 • Jakie zabiegi są zazwyczaj wykonywane w gabinetach dermatologicznych?

  Biopsja: biopsje skóry są prowadzone przede wszystkim w celu zdiagnozowania lub wykluczenia niektórych chorób skóry. Istnieje sześć głównych rodzajów biopsji skóry, które są powszechnie wykonywane:

  • biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) – polega na pobraniu za pomocą cienkiej igły próbki komórek.

  • biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) – to BAC z wykorzystaniem USG

  • biopsja gruboigłowa - polega na pobraniu cylindrycznego wycinka skóra wykorzystując grubą igłę

  • biopsja wycinkowa - jest to chirurgiczne wycięcie fragmentu skóry

  • biopsja wiertarkowa - polega na pobraniu wałeczka tkanki za pomocą specjalnego wiertła, najczęściej wykorzystywany w diagnostyce kości.

  • biopsja rysowa i wyskrobiny – polega na zeskrobaniu pasma tkanki wykorzystując specjalną łyżeczkę, najczęściej wykorzystuje się ją w ginekologii.

  doctor-563428_640
  capsule-1079838_640

  Peelingi chemiczne. Roztwór kwasu rozprowadzany na skórze. Wpływa na wierzchnią warstwę skóry, co powoduje oddzielenie i odklejanie się jej w ciągu do dwóch tygodni pozostawiając warstwę regenerowanej skóry pod spodem, która jest zazwyczaj gładsza i mniej problematyczna.


  Bardzo często jako terapię uzupełniającą stosuje się krem z kwasami o niskim stężeniu które stosujemy w okresach regeneracji miedzy jednym a drugim peelingiem. Dermatolodzy mogą skorzystać z tej procedury w leczeniu skóry zniszczonej słońcem i niektórych rodzajów trądziku, a także problemów kosmetycznych, takich jak przebarwienia i drobne zmarszczki.

  Dermatologia estetyczna:zmarszczki, blizny i ubytki tkanki mogą być czasowo niwelowane iniekcjami śród i podskórnymi. Toksyna botulinowa, wypełniacze kwasem hialuronowym, mezoterapia to najczęstsze sposoby poprawienia problemów estetycznych skóry.


  Wszystkie zabiegi medycyny estetycznej oferują poprawiony stan przez 6-12 mies. W zakres dermatologii estetycznej wchodzą również peelingi w postaci bezpośrednich zabiegów w gabinecie lub stosując krem z kwasami w celu odmłodzenia skóry.

  pills-1569173_640
  bach-flower-therapy-1543107_640

  Krioterapia: szybkie i rozpowszechnioną formą leczenia wielu łagodnych chorób skóry, takich jak kurzajki. Zmiany skórne są zamrożone, często stosuje się ciekły azot w celu zniszczenia zaatakowanych komórek skóry.  Wycinanie zmian: zmiany skórne mogą być wycięte z kilku powodów, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ze względów estetycznych, w celu uniknięcia powtarzania infekcji, w celu złagodzenia objawów i diagnostyce. W zależności od wielkości uszkodzenia, miejscowe lub ogólne środki znieczulające mogą być stosowane, aby znieczulic tkankę