O czym pamiętać, wybierając foteliki samochodowe?

 • Aby zapewnić naszym pociechom bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, warto zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane foteliki. Czym kierować się podczas ich wyboru?

  vehicle-69771_640

  Pamiętajmy, że zapewnianie dzieciom fotelika to nie tylko nasz wybór, ale także obowiązek prawny. Wszystkie dzieci, których wzrost nie przekroczył 1,5m i te poniżej 12 rok życia, powinny być przewożone w foteliku samochodowym.


  Aby zapewnić dziecku komfort podczas jazdy, ważne jest to, aby wybrać model, najlepiej dopasowany do jego wagi, wzrostu i sylwetki. Zazwyczaj foteliki dzielone są na pięć grup – od zera do III – z czego ten z oznaczeniem 0 przeznaczony jest dla najmłodszych pasażerów (których waga nie przekracza 10 kg). Kolejna grupa to foteliki 0+, która nadaje się dla dzieci do 13 kg, grupa I dla maluchów od 9 do 18 kg, grupa II od 15 do 25 kg i grupa III dla dzieci od 22 do 36 kg.


  Pamiętajmy, ze wybierając fotelik, należy zwrócić uwagę na to czy ten posiada specjalny certyfikat bezpieczeństwa wydawany przez Państwowy instytut Motoryzacji (za najbezpieczniejsze uznawane są te z oznaczeniem: ECE R44/04)


  Grupy 0 i 0 + zwykle ustawiane są tyłem do kierunku jazdy, ponadto często są zaprojektowane w ten sposób, że spełniają także funkcję kołyski. Podczas wyboru najlepiej zwrócić uwagę na trwałość pokrywy amortyzującej i na to, aby fotelik miał odpowiednią głębokość i możliwość regulacji pałąka. Warto także wybierać modele, które są wygodne i chronią główkę dziecka. Dobrze jest także zdecydować się na modele wyścielone materiałem, który nie powoduje odparzeń.

  Gdy dziecko jest starsze – przybiera na wadze i samo potrafi już siedzieć, warto zdecydować się na większy model, który posiada możliwość regulacji zagłówka, kąta siedzenia oraz szerokości siedziska.


  W tego typu modelach bardzo istotnym elementem jest tez solidna uprząż, która pozwoli bezpiecznie utrzymać malucha na miejscu. Poza jej trwałością, ważne jest to, aby była wykonana z miękkiego materiału lub tez wyłożona gąbką, która zapobiegnie wbijaniu się pasów w ciało malucha.


  Elementem poprawiającym bezpieczeństwo dziecka są też dodatkowe, boczne zabezpieczenia, które ochronią dziecko w przypadku kolizji bocznej. U dzieci, których waga wynosi od 15 do 36 kg, istotny elementem jest uchylne oparcie oraz możliwość regulowania zagłówka i regulacji fotelika. Wiele modeli jest wysoko osadzonych przez co, pozwalają na wygodne przypięcie dziecka pasami.

  child-85321_640
  baby-617411_640

  Fotelik najlepiej umieścić na siedzeniu za pasażerem lub też na środku tylnego siedzenia. Pamiętajmy, że foteliki dla najmłodszych, najlepiej jest umieszczać tyłem do kierunku jazdy, tak aby maluch był bezpieczny podczas ewentualnej stłuczki czy kolizji.


  Pamiętajmy tez, aby fotelik był stabilny i dobrze osadzony, tak aby samodzielnie się nie przesuwał. Warto także rozważyć zakup fotelika z ze specjalnym zaczepem, który pozwala na solidne połączenie fotelika z ramą pojazdu. Odpowiednio dobrany fotelik podniesie bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy, a do tego uchroni nas przed koniecznością zapłacenia mandatu.

  Udostępnij