Jak ocieplić dom szarym styropianem?

 • Nieodłącznym elementem budownictwa energooszczędnego jest właściwa termoizolacja ścian. Najczęściej stosowaną metodą ocieplania domu jest przy tym metoda lekka - mokra nazywana ETICS (External Thermal Insulation Composite) w której najpopularniejszym materiałem izolacyjnym jest styropian. Firma Swisspor radzi jak ją poprawnie stosować?


  Wykonanie ocieplenia domu ETICS polega na obłożeniu ścian zewnętrznych warstwą szarego styropianu, pokrycie go warstwą ochronną i wykończenie tynkiem lub okładziną elewacyjną. Takie działanie zwiększa ochronę cieplną budynku i znacznie ogranicza wydatki na jego ogrzewanie w zimie i chłodzenie w lecie, a przy okazji nadaje nowy wygląd elewacji. Prace dotyczące ocieplenia domu najlepiej wykonywać przy bezdeszczowej pogodzie, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 5 oC.

  home-992239_640
  craftsmen-19584_640

  Etap 1. Przygotowanie podłoża

  Przed przystąpieniem do ocieplenia domu należy sprawdzić stan elewacji i właściwie przygotować ściany. Podłoże powinno być równie, czyste i nienasiąkliwe. Warto również zwrócić uwagę na przyczepność i nośność tynków, które są już na ścianie.


  Przyczepność możemy sprawdzić poprzez opukiwanie młotkiem. Odparzone fragmenty tynku należy usunąć i uzupełnić te miejsca zaprawą wyrównującą. Nośność możemy sprawdzić przy pomocy ostrego narzędzia poprzez zarysowanie ściany. Mocne, nośne podłoże jest trudne do uszkodzenia. W budynkach, które nie były tynkowane, z reguły nie są potrzebne specjalne zabiegi przygotowujące podłoże do ocieplenia.


  Ocieplenie domu zwłaszcza ścian to również dobry moment na położenie dodatkowej instalacji elektrycznej, przewodów antenowych czy telefonicznych, które możemy ukryć pod warstwą termoizolacji.

  Etap 2. Przyklejenie styropianu na ścianę

  Jeśli uporaliśmy się już z podłożem, kolejnym krokiem jest przyklejenie styropianu do ściany. Prace zaczynamy od narożnika. Nadmiar styropianu przycinamy. Na płytę nakładamy klej, który powinien być przygotowany według wskazań producenta. Dodatkowo płyty np. szarego styropianu możemy przymocować mechanicznie wykorzystując do tego celu kołki.


  Etap 3 Zbrojenie i tynkowanie

  Do tak umocowanego styropianu przyklejamy specjalnym klejem siatkę z włókna szklanego. Zadaniem zbrojenia jest zabezpieczenie elewacji przed występowaniem na jej powierzchni rys wywołanych różnicami temperatur. Siatka nie jest jednak odporna na działanie czynników atmosferycznych, dlatego warto położyć na nią cienką warstwę tynku dekoracyjnego, który chroni elewację przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także poprawia wygląd elewacji budynku.

  house-construction-116282_640
  house-construction-116285_640

  Tak wykonane ocieplenie domu styropianem gwarantuje zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. Należy jednak pamiętać, że efekt termomodernizacji uzależniony jest także od rodzaju materiału użytego do wzniesienia ścian: im więcej ciepła przez nie ucieka, tym bardziej opłacalne będzie ich ocieplanie (i odwrotnie).


  Firma Swisspor wprowadziła na rynek rodzinę szarych styropianów Swisspor Lambda, które maja najlepsze parametry izolacyjne. Produkty te przeznaczone są do ocieplenie domów pasywnych oraz energooszczędnych. W ofercie marki Swisspor znajdziemy płyty do ocieplania fasad, jak i dachów i podłóg, oraz fundamentów.