Pielęgnacja drewnianej podłogi – o czym musimy pamiętać?

 • Podłoga wykonana z drewnianych klepek, desek bądź paneli wymaga specjalnej konserwacji oraz pielęgnacji. Dzięki temu długo będzie cieszyć oko domowników oraz gości, nadając wnętrzu niepowtarzalnego, eleganckiego, ale zarazem naturalnego charakteru.

  Zabezpieczanie drewna

  Dobrze dobrana podłoga to bardzo istotny element wystroju wnętrza. Drewniany parkiet doskonale nada się do różnego rodzaju aranżacji. Rustykalne deski lub nowoczesne drewniane panele podłogowe świetnie sprawdzą się w każdym domu. Aby jednak uzyskać pożądany efekt, trzeba zdawać sobie sprawę, na jakiego rodzaju niebezpieczeństwa narażona będzie nasza podłoga.


  Podstawowym zagrożeniem dla drewna jest wilgoć. Dlatego też należy unikać wystawiania drewnianej podłogi na długotrwałe działanie wody. Optymalna temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 18-22°C, a wilgotność powietrza utrzymywać należy na poziomie 45-60%.

  living-room-1558191_640
  feet-933087_640

  Dzięki temu unikniemy wykrzywiania drewna i powstawania szczelin. Drugim ważnym zagrożeniem dla podłogi jest piasek, którego twarde ziarenka z łatwością mogą porysować drewno. Niezwykle istotne jest zatem, aby wybierając podłogę do danego pomieszczenia, dokładnie zastanowić się, jak intensywnie będzie ono użytkowane i na jakie niebezpieczeństwa narażona będzie w nim posadzka.


  Od tego przede wszystkim zależeć powinien wybór konkretnego gatunku drewna; ma to także znaczenie przy doborze sposobu konserwacji. Najpopularniejszym środkiem zabezpieczającym drewno jest lakier, następy w kolejce jest olej, najrzadziej stosuje się wosk.

  Codzienna pielęgnacja

  Aby zminimalizować ryzyko zniszczenia podłogi, warto poddawać ją systematycznej pielęgnacji. Przede wszystkim, drewniany parkiet należy regularnie zamiatać lub odkurzać, tak aby na bieżąco pozbywać się ostrych ziarenek piasku. Myjąc podłogę trzeba uważać, aby nie pozostawić na niej nadmiaru wody.


  Dobrą inwestycją będą specjalistyczne środki czyszczące oparte na woskach i polimerach. Unikać należy natomiast płynów zawierających glicerynę. Istotną wskazówką może być także podklejenie nóżek mebli specjalnymi filcowymi podkładkami. Dzięki nim nie uszkodzimy podłogi przesuwając po niej takie przedmioty jak krzesła, fotele czy stołki.

  living-room-1048191_640
  home-1438305_640

  Na ratunek zniszczonej podłodze

  Jeśli mimo starannej pielęgnacji po jakimś czasie na podłodze pojawią się odporne na mycie plamy, lub też zetrze się wierzchnia warstwa lakieru, warto zastanowić się nad remontem. Drewniana posadzka może zostać poddana cyklinowaniu. Jest to proces polegający na dokładnym starciu zewnętrznej, uszkodzonej warstwy, a następnie pokryciu podłogi na nowo substancją konserwującą. Dzięki takiemu zabiegowi odświeżymy wygląd całego pomieszczenia, gdyż wycyklinowana podłoga wyglądać będzie jak nowa.


  Drewniana podłoga to inwestycja na lata. Aby przez długi czas cieszyć się jej pięknym wyglądem, należy dobrze dobrać rodzaj podłogi i gatunek drewna do funkcji pomieszczenia, dokładnie ją zakonserwować i starannie pielęgnować. Zadbane drewno latami cieszyć będzie oko domowników oraz gości.