Potwierdzone: Karmienie piersią jest dobre rozwoju mózgu dziecka

 • Mleko matki korzystny wpływ na dziecko

  Providence (USA ) – Karmienie piersią czyni mądrzejszym: Kiedy dzieci otrzymują mleko z piersi matki zamiast z butelki, ważne obszary mózgu kształtują się u nich dużo wcześniej niż u rówieśników. To potwierdzają amerykańskie badania, podczas których po raz pierwszy bezpośrednio obserwowano rozwój mózgu ponad setki niemowląt i małych dzieci.


  U dzieci, które były karmione wyłącznie piersią przynajmniej przez trzy miesiące, w wieku dwóch lat obszary mowy, percepcji i funkcji emocjonalnych w ich mózgu były znacznie bardziej rozwinięte niż w przypadku dzieci karmionych całościowo lub częściowo butelką. Badania behawioralne również wykazały pozytywny wpływ karmienia piersią na rozwój mózgu nastolatków i dorosłych.

  brothers-457237_640
  baby-2242638_640

  Zmiany już od samego początku

   „Chcieliśmy zobaczyć, jak szybko tak naprawdę zachodzą te zmiany w rozwoju mózgu” – mówi główny autor Sean Deoni z Brown University, „i pokazujemy, że dzieje się to już prawie do samego początku”. W tym celu zespół Deoni zbadał 133 dzieci w wieku od 10 miesięcy do czterech lat. Specjalnie „cichy” rezonans magnetyczny bez typowego głośnego dudnienia albo buczenia umożliwił skanowanie mózgu niemowląt podczas snu. 


  Dla naukowców szczególnie interesująca była tak zwana biała substancja, która zawiera długie włókna nerwowe i umożliwia komunikację między różnymi obszarami mózgu. Wyrazista jest również mikrostruktura tej tkanki, przede wszystkim ilość mieliny, która otacza neurony i przekazuje sygnały elektryczne mózgu. Dzieci były zdrowe, urodzone w prawidłowej ciąży a także pochodziły z rodzin o podobnym statusie społecznym i ekonomicznym. 

  Trzy grupy dzieci

  Naukowcy stworzyli trzy grupy: dzieci, których matki karmiły wyłącznie piersią przez co najmniej trzy miesiące; dzieci, które były karmione zarówno mlekiem matki jak i substytutami mleka; dzieci karmione tylko mlekiem z butelki. W rzeczywistości obrazy mózgów niemowląt wykazały wyraźne gradacje, jak zauważyli naukowcy ze zdziwieniem: „Różnice w rozwoju białej substancji wynosi od 20 do 30 procent, w porównaniu do dzieci karmionych i nie karmionych piersią” – mówi Deoni.


  Spośród wszystkich trzech grup w pierwszej grupie odnotowano najszybszy wzrost białej tkanki mózgowej, która już w wieku dwóch lat stanowiła wyraźną korzyść. Druga grupa ze zmieszanym odżywaniem jest na drugim miejscu, ale przed tymi, którzy byli karmieni tylko butelką. 

  baby-105063_640
  baby-440037_640

  Długość okresu karmienia piersią też ma znaczenie

  Aby być bardziej pewni, naukowcy uzupełnili swoje badania serią testów poznawczych na starszych dzieciach. Trzy i czterolatki potwierdziły, że dzieci karmione piersią wyprzedają inne pod względem zdolności mowy, kontroli ruchu i percepcji wzrokowej.


  Również długość okresu karmienia piersią odgrywa pewną rolę: dzieci, które były karmione piersią ponad rok, wykazują znacznie większy rozwój mózgu niż ich rówieśnicy, którzy byli karmieni krócej – szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za kontrolę ruchu.