-
Nieprzewidziana sytuacja? Niemożność dotarcia do pracy z uwagi na problemy z samochodem lub komunikacją miejską? W każdym z tych przypadku pracownik może skorzystać z dnia wolnego, czyli urlopu na żądanie. Co warto o nim wiedzieć?
Urlop na żądanie jest szczególnym rodzajem urlopu. Przysługuje wyłącznie pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Aby z niego skorzystać, warto wiedzieć, w jaki sposób należy o niego wnioskować. Przepisy w tym zakresie są bardzo jasne i można je znaleźć w Kodeksie pracy.
Zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany „udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym”. W praktyce oznacza to, że podmiot zatrudniający nie ma możliwości uwzględnienia wskazanych dni urlopu, tworząc plan urlopów wypoczynkowych.W jakich sytuacjach pracownik może wypisać urlop na żądanie?
Czy ilość dni urlopu na żądanie przysługująca pracownikowi zależy od długości jego stażu pracy? Nie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy prawo do urlopu na żądanie w wysokości 4 dni w ciągu roku kalendarzowego przysługuje zarówno osobie zatrudnionej, mającej do wykorzystania 20 dni urlopu, jak i tej, która nabyła prawo do 26 dni urlopu.
Warto zauważyć, że pracownik nie musi korzystać z przysługującego mu prawa do urlopu na żądanie. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie musi uwzględnić jego prawa do tych dni, tworząc plan urlopów wypoczynkowych. W praktyce zatem, przy jego tworzeniu, konieczne jest uwzględnienie odpowiednio 16 i 22 dni. Pozostałe dni należy zarezerwować właśnie na urlop na żądanie, z jakiego może (ale nie musi) skorzystać pracownik.Jak złożyć wniosek?
Urlop na żądanie jest wyjątkowy, gdyż pracownik może skorzystać z niego wówczas, gdy nie mógł przewidzieć zaistnienia określonej sytuacji. Pojawia się zatem pytanie, czy konieczne jest złożenie wniosku o udzielenie takiego urlopu. W przypisach Kodeksu pracy na próżno szukać informacji o formie, w jakiej powinno nastąpić zgłoszenie przez pracownika chęci skorzystania z urlopu na żądanie. Ważne jest jednak, by zgłoszenie dotarło do pracodawcy.
Osoba zatrudniona zainteresowana skorzystaniem z urlopu na żądanie powinna poinformować o swojej nieobecności swojego szefa np. telefonicznie lub za pomocą elektronicznych środków komunikacji. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by pojawiła się ona osobiście w zakładzie pracy i poinformowała o chęci skorzystania z dnia wolnego. Pracownik musi jednak pamiętać, że zgłoszenia żądania udzielenia mu urlopu na żądanie powinien dokonać najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.Pracodawca, by rozwiązać wątpliwości swoich podwładnych, może uregulować kwestie zgłaszania chęci skorzystania z urlopu na żądanie przez pracowników w regulaminie pracy, obowiązującym w zakładzie pracy. Tam mogą znaleźć się informacje o możliwych kanałach komunikacji z pracodawcą i wzór dokumentu (wniosku), jaki powinni wypełnić zainteresowani.
Zasadniczo podmiot zatrudniający nie zawsze ma obowiązek tworzyć regulamin pracy. Jeżeli takiego w zakładzie pracy nie ma, należy pamiętać o ogólnych wytycznych, znajdujących się w Kodeksie pracy. Wówczas pracownik ma możliwość wykorzystać wszystkie dostępne mu narzędzia, by poinformować swojego przełożonego o chęci skorzystania z dnia wolnego.Jeden czy może kilka?
Czy pracownik może poinformować pracodawcę o chęci skorzystania np. z dwóch dni urlopu na żądanie? Zasadniczo nie ma żadnych przeszkód, by osoba zatrudniona wykorzystała wszystkie przysługujące jej dni wolne, korzystając z nich dzień po dniu.Ustawodawca nie reguluje tej kwestii, zaś specjaliści z zakresu pracy uznają, że możliwe jest, by pracownik wykorzystał łącznie całą przysługującą mu pulę dni urlopowych na żądanie.
Zobacz również: