Jak pozostać zimą w doskonałej formie? Postaw na sporty zimowe

 • snow-1094695_640

  Sezon na sporty zimowe zaczyna się wtedy, kiedy warstwa śniegu pozwala już na to, żeby zjeżdżać po niej na nartach lub snowboardzie. W polskich górach może on zacząć się nawet pod koniec października i trwać aż do maja. Jest to czas w zupełności wystarczający, żeby opanować przynajmniej podstawy jazdy na nartach.

  Sporty zimowe – to się opłaca

  Zima jest tą porą roku, podczas której nasza aktywność fizyczna często drastycznie spada. Kiedy przestajemy się ruszać, waga ciała podnosi się, a nastrój obniża. Stąd już tylko krok dzieli nas od tzw. depresji zimowej. Można temu zapobiec i zadbać o wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. Ci, których nudzą spacery, powinni zainteresować się uprawianiem sportów zimowych. Choć mówi się, że nie należą one do najtańszych, to w rzeczywistości większość elementów stroju potrzebnego do jazdy na nartach czy snowboardzie można wypożyczyć. Wypożyczenie stroju, pobyt w górach i trzydniowy kurs jazdy na nartach to koszt ok. 1000-1500 zł. Do tego dochodzą inne koszty – na dojazd, wyżywienie itd. Gdy nie jesteśmy w stanie wydać na raz takiej sumy pieniędzy, taki wyjazd pozwoli sfinansować chociażby pożyczka pozabankowa.

  Od czego zacząć naukę jazdy na nartach

  Najpierw należy zarezerwować miejsce w hotelu, pensjonacie lub schronisku oraz kurs jazdy na nartach z instruktorem. Cena miejsc noclegowych w polskich górach zaczyna się w sezonie od 40-45 zł za osobę. Indywidualny kurs z instruktorem kosztuje ok. 400-500 zł za 6 godzin. Cena jest niższa przy większej liczbie szkolonych osób. Te godziny najlepiej jest rozłożyć sobie na 2 lub 3 dni. W cenę szkolenia czasem jest wliczony już koszt ski-pasów (karnetów na stok).

  Jeśli nie chcemy kupować butów, spodni, gogli i kurtki narciarskiej, w niektórych miejscach możemy je wypożyczyć. Za 3 dni zapłacimy wtedy ok. 200 zł. Wypożyczenie nart, butów i kijków narciarskich to koszt ok. 35-50 zł za dobę.

  skier-999196_640