Praca w słonecznej Italii

 • venice-1315373_640

  Chociaż wciąż wiele osób poszukujących pracy za granicą stawia przede wszystkim na Wyspy Brytyjskie bądź Niemcy, to jednak czasem warto spróbować swych sił gdzieś dalej. Południe Europy może nie kusi gigantycznymi zarobkami, ale gwarantuje świetną pogodę i dość nieśpieszne życie. Wszystko to pod warunkiem znajomości lokalnego języka. Tak też jest na atrakcyjnym zwłaszcza turystycznie Półwyspie Apenińskim.
  Kto może liczyć na zatrudnienie
  Poza specjalistami we Włoszech na zatrudnienie mogą liczyć zwłaszcza opiekunki osób starszych, pielęgniarki, pomoc domowa – są to oferty skierowane do kobiet, które przynajmniej w stopniu komunikatywnym posługują się językiem. Jest także spore zapotrzebowanie na architektów, budowlańców, mechaników i pracowników w przemyśle chemicznym – od prostych stanowisk aż po etaty wymagające doświadczenia, wiedzy i specjalistycznego wykształcenia.
  Chcąc wyjechać do Włoch na kilka miesięcy, warto wybrać miesiące wakacyjne. Zwłaszcza w kurortach nie brakuje propozycji dla kelnerek, barmanów i kucharzy. Są też sezonowe prace w rolnictwie – zbieranie cytrusów czy winogron.

  Zarobki
  Przeliczając kurs euro na złotówki, warto zawczasu wiedzieć, na jakie kwoty można liczyć, pracując w Italii. Robotnik budowlany zarabia 50-100 euro dziennie, pomoc domowa ok. 600 euro (plus wyżywienie) na miesiąc, pielęgniarki i opiekunki zarabiają 1000-2000 euro miesięcznie. Na wyższych stanowiskach zarobki sięgają kilku tysięcy euro miesięcznie. Wysokość płac w branży turystycznej jest zróżnicowana i w dużej mierze, podobnie jak i w Polsce, zależy od napiwków.
  Dodatki
  Pracując legalnie we Włoszech przez dłuższy czas, warto wiedzieć, że w wielu firmach pracownicy dostają dodatkowe pensje. Grudzień i czerwiec to czas wypłat tzw. trzynastek i czternastek. Doliczając do tego progresywny system podatkowy z dużą możliwością otrzymania ulg (na leczenie, edukację dzieci czy pracami remontowymi) można sporo zaoszczędzić. Dodatkowe pieniądze przysługują także za nadgodziny – choćby w przemyśle wynoszą 125-135 procent stawki. Ale należy pamiętać, że tygodniowo (40-godzinny tydzień pracy) można pracować najwyżej 48 godzin.

  wallet-1326017_640
  italian-cuisine-1436418_640

  Czy warto?
  Z pewnością Włochy mogą się wydawać miejscem, gdzie nie zarabia się aż tak wysokich pieniędzy jak w Niemczech czy w Irlandii. Jednak mając w planach dłuższą emigrację, warto rozważyć słoneczną Italię, gdyż z wyjątkiem największych miast ceny najmu nieruchomości są porównywalne do polskich. Można więc przeżyć w niezłych warunkach z małymi przyjemnościami za 600-700 euro miesięcznie, delektując się wyborną kuchnią i przyjemną pogodą.