Relaks w ogrodzie

 • rest-52495_640

  Mieszkający w domach jednorodzinnych mają ogromną przewagę nad mieszkańcami bloków – kawałek własnej ziemi, większy lub mniejszy, który można zagospodarować w taki sposób, jaki uzna się za najbardziej korzystny dla swoich potrzeb.


  Często słowo ogród używane jest zdecydowanie na wyrost – trudno za taki uznać kawałek trawnika o powierzchni kilku metrów kwadratowych, czasami wzbogacony ukwieconymi rabatkami lub grządkami z warzywami, z gdzieniegdzie rosnącymi drzewkami owocowymi. Jednak – mimo wszystko, to także – niezależnie od powierzchni, może być dumnie nazywane ogrodem i traktowane z należytą pieczołowitością. O ogród trzeba dbać.

  Niewiele rzeczy można w nim zrobić na zapas. Zaniedbany zmieni się w odstraszający już na pierwszy rzut oka gąszcz zdziczałych, wybujałych krzewów, nadmiernie wyrośniętej trawy, osiągającej często wiek, kiedy wydaje już własne nasiona oraz drzew owocowych – zaniedbanych, rozrośniętych w przypadkowych kierunkach, wydających owoce bardzo niskiej jakości lub nie wydające ich wcale. Jednak ogród odpowiednio zadbany potrafi odwdzięczyć się swojemu właścicielowi w sposób wprost proporcjonalny do włożonej weń pracy.


  Już samo regularne koszenie trawy jest w stanie radykalnie zmienić jego wizerunek, sprawiając że spędzanie w nim czasu stanie się znacznie bardziej przyjemne. Zorganizowanie kilku rabat i posianie w nich kwiatów o różnych czasach kwitnienia sprawi, że jego wygląd stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla ludzkich oczu. 

  chair-1286220_640
  chairs-993853_640

  Również odpowiednio zadbane i przycinane we właściwy sposób i we właściwych porach drzewa owocowe, są w stanie po bardzo krótkich czasie wypełnić spiżarnię smakowitymi owocami z własnej hodowli.



  Kiedy ogród jest już doprowadzony do właściwego stanu, można sobie postawić pytanie, w jaki sposób wykorzystać go do relaksu. Możliwości tutaj także są nieograniczone – wykorzystując duże parasole ogrodowe można stworzyć zacienioną strefę odpoczynku. Odpowiednio rozlokowane w niej leżaki lub koce piknikowe pozwolą cieszyć się wypoczynkiem na świeżym powietrzu zarówno wtedy kiedy wiosenne lub letnie słońce praży żarem, jak i wtedy, kiedy roślinność jest podlewana delikatną, popołudniową mżawką.



  Ogród jest świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Kiedy zostanie potraktowany we właściwy sposób, zmieni swój wizerunek i będzie idealnym miejscem do relaksu.