Roboty małe i duże – królowie kuchni

 • food-mixer-413737_640

  Dawniej, ręczna trzepaczka i drewniany tłuczek były podstawą wyposażenia kuchni. Pani domu potrafiła wyczarować przy użyciu prostych sprzętów wykwintne potrawy, których smak wspominało się przez lata. Obecnie pracę ludzkich rąk zastępują sprzęty kuchenne, usprawniające proces przygotowania potrawy.
  Mikser
  Miksery należą do rodziny robotów kuchennych. Tani mikser kuchenny kusi atrakcyjną ceną. Warto zaznaczyć, że przy jednorazowo niewielkim wydatku zyskujemy urządzenie do wielu zadań. Miksery ręczne oraz miksery stacjonarne, poza dodatkową stacją z misą, różnią się miedzy sobą głównie mocą i prędkością. Niewielka różnica cenowa pozwala na wybór odpowiedniego sprzętu do naszych potrzeb.

  Blender
  Mała moc idzie w parze z niewielkimi wymiarami i wagą. Głównym zadaniem rozdrabniaczy jest miksowanie sosów i warzyw na zupy krem. Tani blender posiada zazwyczaj stopkę miksującą. Bardziej zaawansowane modele zawierają w zestawie trzepaczkę, tarcze tnące oraz pojemnik w którym blenduje się wybrane składniki.
  Roboty wielofunkcyjne
  Jeden robot wielofunkcyjny jest w stanie zastąpić wszystkie mniejsze sprzęty kuchenne. Przy wyborze takiego rozwiązania warto zwrócić uwagę na wielkość i materiał z jakiego zostało wykonane urządzenie oraz misa. Również moc urządzenia powinna przekraczać 1000W. Podstawową wersję robota można rozszerzać o różne funkcje i nakładki.
  Moc
  Rozbieżność mocy poszczególnych urządzeń waha się pomiędzy 500 – 2000W. Przeciętne, dla małych i średnich urządzeń optymalna wartość mocy to ok. 1000W. Prosty robot kuchenny o małej mocy jest mniej wydajny – zwiększa się jego czas pracy potrzebny do wykonania zadania.

  mixer-575443_640
  blender-10935_640

  Obroty
  Wydajność pacy robota kuchennego zwiększa się wraz z większą ilością obrotów. Zaawansowane roboty mają minimum 5 prędkości pracy dodatkowo wprowadzając tryb pulsacyjny, który wspomaga kruszenie produktów. Tańsze modele przeznaczone do podstawowych zastosowań oferują ok. 200 obrotów.
  Miska
  Różne modele robotów kuchennych oraz mikserów mają w zestawie misę. Bardzo ważna jest konstrukcja naczynia. Najlepszym rozwiązaniem są misy ze stali nierdzewnej, aluminiowe oraz wykonane ze stali szlachetnej INOX. Unikać należy mis plastikowych, gdyż są bardzo nietrwałe.
  Czas spędzony na gotowaniu w kuchni powinien prowadzić do pysznych i estetycznych potraw. Proces ten przyspieszą i usprawnią różne urządzenia kuchenne. Szefowa Kuchni czy Pan Domu z pewnością znajdą odpowiednie sprzęty, które sprostają ich oczekiwaniom.