Ryzyko ataku serca zależnie od stanu pogody

 • Zimą więcej zawałów serca

  Lund (Szwecja) - Zimą więcej pacjentów jest hospitalizowanych z powodu zawału serca niż w cieplejszych porach roku. Zgodnie z wynikami szwedzkich badań krajowych, oprócz temperatury powietrza ważne są inne czynniki meteorologiczne takie jak: niskie ciśnienie powietrza, zwiększona siła wiatru i krótszy czas nasłonecznienia wiążą się  - choć tylko nieznacznie – ze zwiększonym ryzykiem zawału.


  Największy wpływ na związek statystyczny stwierdzono dla temperatur powietrza poniżej zera. Dlatego dla osób szczególnie wrażliwych byłoby wskazane ograniczenie pobytu na świeżym powietrzu w zimne dni oraz zwracanie większej uwagi na ciepłą odzież.

  heartache-1846050_640
  street-1209401_640

  Wzrost ryzyka wraz ze spadkiem temperatury

  "To, czy pewne warunki pogodowe mają wpływ na prawdopodobieństwo zawału serca, jest przedmiotem wielkiego zainteresowania klinicznego, jeśli chodzi o opracowanie zapobiegawczych środków ochronnych." - piszą lekarze z Uniwersytetu w Lund. Wcześniejsze badania wykazały, że częstotliwość występowania śmiertelnych zawałów serca w zimie rośnie, a ryzyko wzrasta wraz ze spadkiem temperatury powietrza.


  W swoich nowych badaniach naukowcy dodatkowo rozważali możliwe znaczenie innych czynników pogodowych. Wykorzystali do tego dane ze stacji meteorologicznych ze wszystkich części Szwecji, w tym informacje o ciśnieniu atmosferycznym, prędkości wiatru, wilgotności, opadach i nasłonecznieniu. 

  Temperatura powietrza ma największe znaczenie

  Dane zebrano od 274 000 pacjentów, średnio w wieku 72 lat, którzy w ciągu 16 lat cierpieli na zawał serca i przyjęto ich na izbę przyjęć w szpitalu. Spośród wszystkich cech pogodowych zarejestrowanych w miastach poszczególnych klinik, temperatura powietrza wykazała najbliższą statystyczną korelację z ryzykiem zawału.


  Kiedy temperatura spadła o 7,4 stopnia, ryzyko wzrosło o 2,8 procent. Tylko dla mieszkańców północnych regionów Szwecji nie było takiej zależności. Może to wynikać z przystosowania organizmu do ogólnie zimniejszego klimatu, twierdzą autorzy. Istotne, ale mniej ważne, było spadające ciśnienie powietrza, zwiększenie prędkości wiatru i krótszy czas nasłonecznienia.

  first-responders-3323385_640
  sky-1365325_640

  Zwężenie naczyń wieńcowych

  Najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem możliwego negatywnego wpływu zimnej pogody jest zwężenie naczyń wieńcowych przy zimnej pogodzie. W rezultacie osady, które odrywają się od ścian tętnic, mogą z łatwością powodować okluzję naczyniową.


  Ponadto grypa i inne infekcje dróg oddechowych mogą występować częściej w chłodne dni, co zwiększa ryzyko zawału serca. Innymi możliwymi czynnikami wpływającymi na zdrowie były: niższa aktywność fizyczna, zmieniona dieta, spadający poziom witaminy D i zaburzenia depresyjne w miesiącach zimowych.