Samochodowe CCTV, czyli ostateczna broń na wymuszenia ubezpieczeń

 • Samochodowe CCTV

  Wymuszenie ubezpieczenia metodą „na stłuczkę” to stara taktyka, dobrze znana oszustom na całym świecie. Wygląda jednak na to, że w związku z popularyzacją pewnej technologii, jej stosowanie będzie z roku na rok coraz bardziej ryzykowne.


  Jakie straty ponoszone są w wyniku oszustw ubezpieczeniowych związanych z kolizjami drogowymi? Okazuje się, że są to sumy wręcz astronomiczne: Przykładowo w UK corocznie tracone są w ten sposób 392 miliony funtów. Najczęstszym celem działań przestępców operujących w tym „sektorze” nielegalnych zarobków są duże firmy.

  cctv
  car-3328898_640

  Ulubiony cel oszustów

  Dlaczego przestępcy tak upodobali sobie zarabianie na przedsiębiorstwach – zwłaszcza tych związanych z logistyką? Jak można się domyślić, nie ma to nic wspólnego z działalnością w stylu Robin Hooda. Kolizje z takimi samochodami gwarantują po prostu wysokie wypłaty.


  Wynika to z faktu, iż firmy zawsze ubezpieczają swoją flotę, czego nie można powiedzieć o osobach prywatnych. Na dodatek, pracownik dużej firmy raczej nie będzie walczył w sądzie z równym zacięciem co właściciel samochodu osobowego, któremu uszkodzono jego własne auto.

  Prawda wychodzi na jaw

  Dostatnie życie ubezpieczeniowych oszustów może niebawem ukrócić coraz to powszechniejsze wprowadzanie systemów monitoringu samochodowego. Dowodem na to jest przypadek firmy Windscreen National.


  Przedsiębiorstwo to przez długi czas ponosiło duże straty związane z wymuszeniami ubezpieczeń. Jednakże po instalacji systemu monitoringu, praktycznie z marszu wygrało dwie sprawy przeciw oszustom, które wcześniej być może zakończyłyby się porażką. 

  lawn-3332422_640
  travel-3338919_640

  Monitoring flot

  Wynika to z faktu, że monitoring korzystający z tzw. Vehicle Camera jest w stanie dokładnie odtworzyć przebieg każdego ,zdarzenia w którym samochód brał udział. Wobec tak szczegółowego i obiektywnego materiału nieuczciwe zagrywki ubezpieczeniowych oszustów od razu wychodzą na jaw.


  Monitoring flot (oferowany przez np. Vision Track) to technologia, która ma szansę sprawić, że oszuści ubezpieczeniowi będą musieli bardzo dobrze się zastanowić, zanim podejmą próbę wymuszenia.