Skrzynka na narzędzia – jak znaleźć idealną?

 • Aby majsterkowanie i wszelkie prace domowe stały się przyjemnością, warto przeprowadzać je w sposób uporządkowany. Na dobry początek zainwestujmy w porządną, funkcjonalną, dopasowaną do naszych potrzeb skrzynkę na narzędzia.

  carpenters-toolbox-1466467_640

  Skrzynka
  Zanim zdecydujemy się na zakupienie skrzynki na narzędzia, warto przyjrzeć się temu, czym dysponujemy. Zacznij od policzenia posiadanych przez nas narzędzi. Od ich ilości zależy, jakiej wielkości pojemnika będziemy potrzebować. Zastanówmy się, w jaki sposób chcemy przechowywać drobne akcesoria, takie jak śrubki czy nakrętki – razem z narzędziami czy w osobnym pudełku? Czy skrzynkę będziemy wozić ze sobą w samochodzie, czy posłuży tylko do przeprowadzania drobnych napraw domowych? Jeśli majsterkowanie to Twoje hobby, zapewne masz nie tylko pokaźną kolekcję narzędzi, ale także osobne pomieszczenie, czyli swój własny warsztat. W takim przypadku, zamiast skrzynki może przydać Ci się szafa narzędziowa. Zanim jednak w nią zainwestujesz, sprawdź czy zmieści się do warsztatu, nie zmniejszając zanadto wolnej przestrzeni. Warto pomyśleć także nad tablicą z kuwetkami, która pozwoli posegregować różne rozmiary gwoździ, śrub, nakrętek czy podkładek.

  Zawartość
  W ofercie wielu sklepów znajdziemy skrzynki narzędziowe wraz z wyposażeniem. Zazwyczaj będzie w nich młotek, kombinerki, wkrętak z wymiennymi końcówkami. Przy domowych, drobnych naprawach instalacji elektrycznej przydadzą się cęgi oraz śrubokręt z czujnikiem napięcia. Niekiedy skrzynki narzędziowe wyposażone są od razu w niewielkie piły do cięcia drewna, rzadziej znajdziemy w nich piłki do metalu. Warto mieć w zapasie brzeszczoty, które wymienić możemy po stępieniu aktualnie używanych. Jeśli chcemy zajmować się obróbką drewna, konieczne będą pilniki, strug stolarski czy papier ścierny. Kolejny komplet do prac domowych to wiertarka i wiertła, zwykle przechowywane w osobnym pokrowcu. W skrzynce na narzędzie powinny znaleźć się także klucze w różnych rozmiarach. Aby wszystkie narzędzia sprawnie funkcjonowały, zaopatrzmy się od razu w odpowiednie ostrzałki. Tępe ostrza nie tylko utrudniają pracę i osiągnięcie zamierzonego efektu, ale także łatwiej się nimi skaleczyć.

  toolboxes-1582315_640
  toolbox-1582313_640

  O czym pamiętać?
  Idealna skrzynka na narzędzia powinna posiadać odpowiednią ilość przegródek, tak aby pomieścić wszystkie nasze narzędzia i akcesoria. Może być ona zorganizowana według naszego własnego systemu lub wykorzystywać gotowe patenty ze sklepów budowlanych. Nie polecane jest przechowywanie narzędzi w skrzynce o jednej przestrzeni, lepiej wydzielić kilka poziomów, co nie tylko ułatwi szukanie, ale zapobiegnie także ewentualnemu uszkodzeniu przechowywanych przedmiotów. Warto na koniec dodać, że narzędzia powinny być oczyszczone po użyciu i od czasu do czasu odpowiednio konserwowane.
  Dzięki wygodnej skrzynce z narzędziami, w której każdy przedmiot posiada stałe, dobrze nam znane miejsce, majsterkowanie i prace domowe staną się nie tylko bardziej przyjemne, ale także mniej czasochłonne.