Czy styropian musi być równy?

 • scaffolding-179204_640

  Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów przeznaczonych do termoizolacji. Jak pokazują badania dzięki swoim właściwościom i stosunkowo niskiej cenie jest najczęściej wybierany wśród osób budujących domy. Główną zaleta styropianu jest przede wszystkim łatwość obróbki i montażu. Styropian oceniany jest w systemie ETICS.


  Warto zapamiętać że nie ma idealnie geometrycznych płyt styropianowych co za tym idzie nie jesteśmy w stanie ułożyć ich w taki sposób, aby styropian idealnie do siebie przylegał. Odległość między jedną a drugą płytą nie mogą być zbyt duże. Dokładne informacje dotyczące wymiarów styropianu, dopuszczalne tolerancje co do płaskości są podane w kodzie produktu, który znajduje się na etykiecie.

  Powstanie odstępów między jedną płytą styropianu a drugą jest dużym błędem, ponieważ tworzą się tzw. mostki termiczne. Są to słabe miejsca w ociepleniu domu, przez które ciepło wydostaje się z budynku. Mostki termiczne są wynikiem zarówno błędów projektowych np. źle wykonany rysunek projektu jak i błędów wykonawczych gdy jeden z elementów jest wykonany niezgodnie z projektem. Przerwy między jedną a drugą płytą występują najczęściej w takich miejscach jak kalenica, strop, cokół, zabudowa okien, fundament czy okap. Skutkiem nierównych płyt a co za tym idzie mostków termicznych są większe koszty ogrzewania domu, które mogą wzrosnąć nawet o 30%.


  Z całą pewnością skuteczność i estetyka ocieplanego budynku zależy od staranności ułożenia płyt styropianowych. Dlatego warto przyłożyć się do tej czynności. Styropian przyklejony do ściany, musi maksymalnie przylegać do sąsiadującej płyty. Biorąc pod uwagę estetykę fasady styropian powinien tworzyć jedną powierzchnię bez poziomych i pionowych uskoków.

  dad-822294_640
  repair-179205_640

  Duże znaczenie przy mocowaniu styropianu ma wypoziomowanie pierwszej warstwy. Pomóc nam przy tym może zamontowanie już na początku listwy startowej. Jeśli pierwsza warstwa nie będzie równa spowoduje to powstanie szczelin między płytami w wyższych rzędach. Jeśli dojdzie już do powstania przerw między płytami warto wiedzieć jak sobie z tym radzić.


  Jeżeli nieszczelności mają nie więcej niż 4 mm szerokości możemy je wypełnić pianką PU. Jest to jednoskładnikowa piana poliuretanowa, która utwardza się pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu. Jeśli mamy do czynienia z nieszczelnością większą niż 4 mm wtedy uzupełniamy ją wstawkami styropianowymi.