Sytuacja na rynku pracy w Łodzi

 • Bezrobocie w Łodzi

  Według statystyk stopa bezrobocia w Łodzi wynosi 6,4%, przy czym liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotnych to 22145. Bez pracy pozostaje 11512 mężczyzn oraz 10633 kobiet.


  Badania wykazały też, że największe bezrobocie panuje wśród osób w wieku 35-44 lat. Natomiast liczba ofert pracy w porównaniu z 2017 rokiem zwiększyła się o 564. Jak zatem wygląda sytuacja w Łodzi w poszczególnych branżach? Powyższe dane pochodzą ze strony https://bip.uml.lodz.pl.

  kruien-2826632_640
  Church at Piotrkowska street in Lodz city, Lodzkie, Poland

  Pracownicy fizyczni

  W Łodzi, tak samo jak w innych miastach na terenie całej Polski, można zaobserwować duży deficyt absolwentów szkół zawodowych. Poszukiwani są przede wszystkim robotnicy budowlani. Ciężko jest znaleźć chętnych do pracy na budowach ze względu na niskie zarobki oraz trudne warunki pracy.


  Część osób nie może wykonywać pewnych zadań ze względu na stan zdrowia, dlatego zatrudnia się pracowników zza naszej wschodniej granicy (w większości przypadków jest to szara strefa). Podobną sytuacje widzimy wśród monterów maszyn i urządzeń, którzy często są w wieku przed emerytalnym i w związku z tym nie szkolą się, dlatego brak im odpowiednich umiejętności w przypadku nowszego sprzętu.

  Braki na rynku pracy

  Większość branż, które zatrudniają osoby z rzemieślniczymi umiejętnościami, boryka się z podobnymi problemami. Brakuje spawaczy, betoniarzy, zbrojarzy, murarzy, tynkarzy, operatorów i mechaników maszyn do robót ziemnych, krawców i pracowników produkcji odzieży. Z deficytem można się spotkać także wśród kosmetyczek oraz fryzjerów.


  Rąk do pracy brakuje także w gastronomii. Poszukiwane są osoby z doświadczeniem. Obecnie otwiera się coraz więcej restauracji z kuchnią specyficzna dla danego kraju bądź regionu, jednak właściciele często narzekają na brak kadry posiadającej odpowiednie umiejętności do pracy.

  career-1501615_640
  russia-95311_640

  Pracownicy umysłowi

  Nie tylko absolwenci szkół zawodowych są poszukiwani. Sektor finansowo-księgowy poszukuje ludzi, którzy będą znali dodatkowo kilka języków obcych. Dużo ofert pracy skierowanych jest do programistów oraz projektantów i administratorów baz danych.


  Jest też grupa zawodów, w których znalezienie pracy jest dość trudne. Są to między pedagodzy, których coraz większa liczba kończy uczelnie wyższe. Nie brakuje też pracowników poligraficznych, którzy bardzo często mają przestarzałe umiejętności oraz pracowników służb mundurowych.

  Aktywizacja bezrobotnych

  Sytuacja w Łodzi nie różni się bardzo od innych polski miast. Urząd Pracy stara się aktywizować bezrobotnych oferując staże, szkolenia oraz kursy, aby pozyskać nowe umiejętności i przebranżowić się.


  Oprócz tego organizowane są specjalne programy np. „Łódzka Rewita”, który ma właśnie pomóc w znalezieniu pracy osobom po 50 roku życia, niepełnosprawnych. Program jest tez skierowany do osób, które bardzo długo były bezrobotne i posiadają bardzo niskie kwalifikacje.


  Artykuł przygotowany przy pomocy Portalu Praca.pl posiadającego Oferty Pracy w Łodzi

  board-2449726_640