Uniejów – termy i inne atrakcje tego miasta

 • Termy Uniejów

  Dla miłośników zdrowia, rekreacji i kąpieli, miejscem najważniejszym są jednak baseny termalne. To dzięki nim Uniejów stał się uzdrowiskiem oraz miejscowością niezwykle atrakcyjną dla turystów.


  Kąpiel w geotermalnej wodzie, osiągającej temperaturę około 68 stopni C, to szansa na skuteczny relaks oraz złagodzenie dolegliwości związanych z chorobami o podłożu nerwowym, reumatologicznym lub dermatologicznym. Kto przybędzie do Uniejowa po zdrowie, ten może jednocześnie wzmocnić swój układ oddechowy oraz wesprzeć pracę układu krążenia.

  aquapark-1823786_640
  water-park-1657488_640

  Uniejów i jego atrakcje

  Niewielkie miasteczko położone pomiędzy Łodzią a Koninem zyskuje coraz większa sławę. Uniejów, sam w sobie mogący zainteresować wspaniałymi zabytkami, dobrą passę i popularność zawdzięcza tutejszym termom.


  Znajdujące się w Uniejowie baseny termalne zostały oddane do użytku w 2008 roku i bardzo szybko zajęły ważne miejsce w tej części kraju. Wielu turystów planuje swe wycieczki w taki sposób, by wypoczynek w termach połączyć ze zwiedzaniem Uniejowa. Jakie atrakcje czekają na jego terenie? Jest ich sporo. 

  Uniejów – nie tylko termy

  Jest jednym z najciekawszych miast, jakimi może nas oczarować województwo łódzkie. Uniejów, bo o nim mowa, przyciąga pięknymi krajobrazami oraz okolicą, która zachwyci każdego miłośnika przyrody. Miasto to będzie jednocześnie wspaniałym kierunkiem wycieczki dla tych, którzy kochają spędzać czas w wodzie.


  Dumą tego miasta są przecież termy – nowoczesne baseny, które pozwalają nam aktywnie spędzić czas, świetnie się zabawić, a jednocześnie – poprawić stan swego zdrowia. Lecznicze wody termalne sprawiły przecież, że Uniejów w ostatnich altach zaczął robić niezwykłą karierę jako modne uzdrowisko. Efekt? Turystka rozwija się tu coraz lepiej, a co za tym idzie - na terenie miasta i w jego najbliższej okolicy pojawiają się coraz ciekawsze atrakcje.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  hotel-room-1447201_640

  Noclegi w Uniejowie

  Coraz łatwiej można tu również znaleźć tanie noclegi oraz ciekawe trasy turystyczne, dzięki którym poznawanie tej części województwa łódzkiego dla każdego z nas staje się bardzo ciekawym i pouczającym doświadczeniem. Warto jednak pamiętać, że Uniejów to nie tylko termy i ciekawa okolica. To moc wspaniałych zabytków i atrakcji, obok których nie można przejść obojętnie.


  Co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Niezapomnianych wrażeń może dostarczyć turystom wizyta na tutejszym zamku oraz spacery po parku założonym wokół tej historycznej rezydencji. Spacery nad Wartą, wizyta na rynku oraz pobyt w Zagrodzie Młynarskiej – oto kolejne atrakcje, dzięki którym Uniejów staje się coraz ważniejszym punktem na turystycznej mapie województwa łódzkiego.

  Park nad brzegiem Warty

  Jednym z najciekawszych miejsc w Uniejowie jest zamek i otaczający go park. Park ów powstał w połowie XIX wieku na lewym brzegu Warty. Zajmuje on powierzchnię blisko 32 ha i jest jedną z najważniejszych atrakcji Uniejowa. Nie brak tu cennych gatunków drzew i krzewów, w gronie których wyróżniają się pomnikowe buki i dęby.


  Wspaniale prezentuje się też ścieżka grabowa, chętnie odwiedzana przez tych, dla których park zamkowy stał się ulubionym miejscem spacerów. A co z zamkiem? I jemu warto poświęcić nieco uwagi. Zbudowany w II połowie XIV wieku, wchodził w skład większego systemu obronnego.

  Uniejow_park_przy_zamku
  Uniejow_Square

  Zamek biskupów gnieźnieńskich

  Do historii przeszedł jako zamek biskupów gnieźnieńskich, którzy przebywali w tym miejscu w XIV i XV wieku. W XV wieku zamek w Uniejowie został rozbudowany i dodatkowo umocniony, dzięki czemu mógł się sprawdzić jako miejsce przechowywania cennych skarbów.


  Rolę skarbca zamek ten odegrał m. in. w trakcie wojny trzynastoletniej, kiedy to kapituła gnieźnieńska szukała dla swych kosztowności i cennych relikwii (m. in. dla głowy św. Wojciecha) bezpiecznego schronienia. W XVII wieku zamek przestał pełnić rolę budowli obronnej, a powoli zaczął się przemieniać w wygodną rezydencję, utrzymaną w modnym wówczas stylu barokowym. Do dziś zamek prezentuje się wspaniale, a jego wieża jest rewelacyjnym punktem widokowym.


  Rynek w Uniejowie

  W czasie wycieczki po Uniejowie warto też zajrzeć na tutejszy rynek. Otoczony z trzech stron kamienicami z XIX wieku, ma wiele uroku. W pobliżu rynku znajduje się wieża bramna oraz ciekawa kolegiata, będąca cenną pamiątką z XIV wieku.


  Wzniesiona w średniowieczu z inicjatywy Jarosława Bogorii Skotnickiego, mimo przebudowy w późniejszym okresie, do dziś zachowała wiele cech typowych dla sztuki gotyckiej.


  Uniejow_Rynek_panorama
  Uniejow_Panorama

  Nad rzeką Wartą

  Jedna z najważniejszych atrakcji miasta znajduje się w niewielkiej odległości od kąpieliska, tuż nad rzeką Wartą. To gotycki zamek, który powstał w II połowie XIV wieku.Dawniej był on siedzibą biskupów gnieźnieńskich, później miał być miejscem, w którym biskupi ukrywali swe archiwa i najcenniejsze skarby.


  Przebudowany na przełomie XIX i XX wieku do dziś jest najważniejszym obiektem na terenie Uniejowa, a otaczający go park – idealnym miejscem na rodzinne spacery. W zamkowych murach można dziś znaleźć noclegi, a tutejszy hotel znany jest jako ważny ośrodek konferencyjny.

  Atrakcje dla aktywnych

  Turyści mogą tu zwiedzić kilka ciekawych pomieszczeń. Czeka na nich zamkowa kaplica, zachęca też baszta oraz ciekawa sala rycerska. Innym zabytkiem, który warto odwiedzić w czasie pobytu w Uniejowie, jest kolegiata znajdująca się w centrum miasta.


  Inną atrakcją Uniejowa jest stanica wodna, z której można zaczynać spływy kajakowe Wartą. To wielka atrakcja dla tych, którzy lubią spędzać wolny czas w aktywny sposób. Na aktywnych nad Wartą czeka też ciekawy szlak rowerowy, którym dotrzeć można aż do Konina.

  rowing-898008_640
  Uniejow

  Polskie zamki – Uniejów

  Zamek arcybiskupów gnieźnieńskich w Uniejowie to ciekawy zabytek, któremu w czasie wycieczki po terenie województwa łódzkiego z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?  Zamek w Uniejowie został zbudowany w połowie XIV wieku w miejscu, w którym najprawdopodobniej już wcześniej istniała budowla o charakterze obronnym. W połowie XV wieku zamek ten został dodatkowo wzmocniony, dzięki czemu stał się obiektem obronnym o ogromnym znaczeniu. Uniejów, jako siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich, pełnił rolę nie tylko obronną.

  Rola, jaką zamek pełnił

  Wiadomo, że tutejszy zamek był jednocześnie bardzo ważną rezydencją arcybiskupią oraz miejscem wielu ważnych spotkań. Warto też pamiętać o tym, że w razie konieczności arcybiskupi gnieźnieńscy właśnie tu, w Uniejowie, ukrywali swe skarby. Zamek w Uniejowie pełnił też rolę arcybiskupiej biblioteki oraz archiwum, co najlepiej świadczy o roli, jaką budowla ta pełniła w dawnych czasach.


  Ciekawym faktem jest też to, że zamek w Uniejowie bywał wykorzystywany jako więzienie dla innowierców oraz dla tych księży, których oskarżono o nieposłuszeństwo wobec władz kościelnych. Dziś zamek ten jest jedną z najważniejszych atrakcji Uniejowa i zabytkiem, którego w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć.

  Uniejow_Castle