USG ginekologiczne: kto i kiedy powinien je wykonać?

 • USG narządów rodnych to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach ginekologicznych. Mimo dużej popularności, narosło wokół niego sporo mitów i nieścisłości.

  medicine-91754_640

  Czy należy się go bać?
  Dlaczego USG ginekologiczne powinno być wykonywane regularnie?
  USG ginekologiczne jest podstawowym badaniem mającym na celu ocenę budowy narządów w miednicy mniejszej: narządu rodnego, błony śluzowej jamy macicy, szyjki macicy, jajników, trzonu macicy oraz zatoki Douglasa. W nowoczesnych gabinetach ginekologicznych jest ono wykonywane rutynowo podczas każdej wizyty kontrolnej. Przyjmuje się, że pacjentki, których lekarz ginekolog nie dysponuje aparaturą do przeprowadzania USG podczas każdej wizyty, powinny być kierowane na to badanie profilaktycznie minimum raz na dwa lata.  Dlaczego regularne przeprowadzanie USG ginekologicznego jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że jako podstawowe badanie diagnostyczne, pozwala ono na wczesne wykrycie nieprawidłowości w budowie narządów rodnych, między innymi raka jajników we wczesnym stadium. Zastosowanie sondy ultrasonograficznej umożliwia lekarzom wykrywanie schorzeń ginekologicznych we wczesnych etapach ich rozwoju, kiedy zazwyczaj nie dają one jeszcze objawów i są w pełni wyleczalne. USG narządów rodnych stanowi także niezastąpioną metodę diagnostyczną we wczesnym etapie ciąży, w szczególności w przypadku jej patologicznego przebiegu lub zagrożenia przedwczesnym porodem.

  Jak przebiega USG ginekologiczne?
  USG ginekologiczne może być przeprowadzone w każdym dniu cyklu miesiączkowego, także podczas krwawienia menstruacyjnego, jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne.


  Najczęściej jest one przeprowadzane metodą transwaginalną, podczas której lekarz wprowadza do pochwy pacjentki wąską sondę ultrasonograficzną zabezpieczoną osłonką i warstwą specjalnego żelu. Warto pamiętać, że przed przeprowadzeniem USG tą metodą pacjentka powinna opróżnić pęcherz, co pozwoli otrzymać obraz bez zakłóceń.


  W przypadku pacjentek, które jeszcze nie podjęły współżycia, USG ginekologiczne może być wykonane przez powłoki brzuszne. Przed wykonaniem tego rodzaju badania zalecane jest wypicie 1,5 litra niegazowanych płynów, na około godzinę przed jego przeprowadzeniem.

  medicine-1495707_640
  doctor-1228627_640

  Szczególne wskazania do wykonania USG ginekologicznego
  USG ginekologiczne powinno być wykonywane podczas każdej wizyty, jako rutynowe badanie diagnostyczne. Dodatkowym wskazaniem do jego wykonania jest występowanie niektórych objawów, między innymi nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych oraz bóle podbrzusza.


  USG wykonuje się także przy dolegliwościach związanych z zaburzeniami miesiączkowania oraz w celu przeprowadzenia oceny cyklu, w tym występowania owulacji. Badanie to jest także zalecane w celu ustalenia przyczyn niepłodności oraz przy podejrzeniu występowania zmian w jajnikach, między innymi guzów i torbieli.  USG ginekologiczne to bezbolesne badanie, które z reguły trwa nie więcej niż kilka, kilkanaście minut. Warto zadbać o jego regularne wykonywanie, które może uchronić przez rozwojem wielu niebezpiecznych schorzeń. Można je wykonać między innymi w Centrum Medycznym ADAD w Warszawie.