Usuwanie ósemek – to musisz wiedzieć o tym zabiegu!

 • doctor-563429_640

  Kiedy należy zdecydować się na zabieg usuwania ósemek?

  Na początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie każda ósemka kwalifikuje się do usunięcia – mówią chirurdzy stomatologiczni. Ósemki, zwane również zębami mądrości lub trzecimi trzonowcami, zazwyczaj zaczynają się wyrzynać około 20 roku życia. Temu procesowi mogą towarzyszyć takie objawy jak ból, szczękościsk, obrzmienie, stany zapalne, czy torbiele.


  Odczuwanie tego rodzaju dolegliwości oraz ryzyko próchnicy (ósemki są na nią bardzo podatne) to tylko niektóre z czynników pozwalających nam na podjęcie decyzji o usunięciu ósemki – wyjaśniają doświadczeni dentyści. Ostateczną decyzję o usunięciu lub pozostawieniu zęba mądrości, podejmuje chirurg stomatolog.

  W takim razie które zęby mądrości można “zostawić w spokoju?”

  Do usunięcia nie kwalifikują się m.in. te ósemki, które mają wystarczająco dużo miejsca do wyrżnięcia (nie kolidują z innymi zębami i nie uszkadzają ich), które będą uczestniczyły w naszym zgryzie.


  Doświadczony stomatolog z pewnością nie zaleci również usunięcia tych ósemek, które położone są głęboko w kości i które nie powodują żadnych dolegliwości – wyjaśniają specjaliści.

  dentist-1025338_640
  dentist-1427291_640

  Czy do zabiegu usuwania ósemek należy się jakoś przygotować?

  W gabinecie przed zabiegiem usuwania ósemek pacjent udaje się na konsultacje do doświadczonego chirurga stomatologicznego, który informuje osobę zdecydowaną na zabieg o jego przebiegu, czasie trwania i przeciwwskazaniach do jego wykonania.


  W trosce o komfort naszych pacjentów wykonując zabieg usuwania ósemek korzystamy z najwyższej jakości materiałów znieczulających, co pozwala na przeprowadzenie całej procedury zabiegowej w sposób niemal całkowicie bezbolesny – zapewniają dentyści.

  Jak wykonywane jest usuwanie ósemek?

  Będący jednym z zabiegów chirurgii stomatologicznej, zabieg usuwanie ósemek  przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co czyni go całkowicie bezbolesnym dla pacjenta. Jedynym, co może odczuwać on w trakcie zabiegu ekstrakcji ósemek są silne wibracje, które spowodowane są tzw. dłutowaniem (polega ono na usunięciu kości z nad zatrzymanego zęba, w celu jego wyjęcia).


  Czas trwania usuwania ósemek zależny jest od ułożenia zęba, które dość często określa się jako patologiczne – twierdzi chirurg stomatolog. W większości przypadków zabiegu chirurgicznego usuwania ósemek trwa od kilkunastu minut do godziny i kończy się zaszyciem rany poekstrakcyjnej.

  dentist-998830_640
  zahnreinigung-1514692_640

  O czym należy pamiętać po zabiegu?

  Bezpośrednio po zabiegu usuwania ósemek konieczne jest zachowanie bezwzględnej czystości jamy ustnej – podkreślają chirurdzy stomatolodzy. Zaraz po zakończeniu procedury zabiegowej w celu zatamowania krwawienia zaleca się zagryzienie suchej sterylnej gazy przez około 20 minut.


  Warto również pamiętać, by w ciągu doby od zabiegu usuwania ósemek nie płukać, ani nie szczotkować intensywnie okolicy poddanej zabiegowi – radzą specjaliści. Dobrze jest także zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, palenia papierosów i spożywania alkoholu.

  Jak będę czuć się po usuwaniu ósemek?

  Usuwanie ósemek związane jest z dość dużą ingerencją w kość w związku z czym bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać silny ból. Dość częstym objawem jest również obrzęk w okolicy podawanej zabiegowi.


  Dlatego też po zabiegu usuwania ósemek zaleca się zimne okłady celem zmniejszenia dolegliwości bólowych i związanego z nim dyskomfortu.


  Uwaga! Jeśli ból po zabiegu usuwania ósemek utrzymuje się niepokojąco długo, a dolegliwościom bólowym towarzyszy obrzęk i krwawienie, w takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z doświadczonym stomatologiem.

  orthodontist-287285_640