Wyposażenie basenu – podstawa jego funkcjonalności i bezpieczeństwa osób z niego korzystających

 • Basen bez odpowiedniego wyposażenia nie jest miejscem bezpiecznym i posiada ograniczoną funkcjonalność, dlatego warto jest zakupić odpowiedni sprzęt, który pozwoli w pełni korzystać z udogodnień takiego obiektu.

  kid-1401157_640

  Jaki sprzęt zakupić by zapewnić bezpieczeństwo korzystania z basenu?

  Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, basen należy wyposażyć przede wszystkim w sprzętu ratowniczy. Oprócz specjalnych krzeseł dla ratowników umożliwiających z odpowiedniej wysokości obserwować sytuację na basenie, obejmuje on kamizelki i koła ratunkowe czy bosak ratowniczy.


  Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z basenu, warto jest także zakupić stojaki ostrzegające przed śliską nawierzchnią i skokami do wody czy też informujące o zajęciu danego toru.

  Należy oprócz tego pamiętać, że bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa korzystania z basenu osobom niepełnosprawnym, szczególnie tym z upośledzeniem ruchowym.


  Zapewnia je wyposażenie basenu w poręcze, podjazdy czy toalety specjalnie dostosowane do osób niepełnosprawnych, ale warto zadbać także o odpowiednie wyposażenie chociażby w postaci specjalnego wózka lub wózków basenowych, posiadających odciekowe siedziska i antypoślizgowe kółka.

  swimming-1502563_640
  water-1408176_640

  Wyposażenie basenu, a jego funkcjonalność

  W kwestii funkcjonalności, jeśli chodzi o wyposażenie basenów, warto jest przede wszystkim zakupić liny torowe, które pozwalają podzielić basen na tory, umożliwiając bezkolizyjne korzystanie z niego przez przez większą ilość osób. Bardzo przydatne mogą być również ciężarki kotwiczne. 


   Są one dostępne w różnych wagach i umożliwiają mocowanie na dnie basenu innych elementów jego wyposażenia, jak chociażby siatki brodzikowe. 

  Oprócz tego należy także pamiętać, że na basen przychodzą często osoby, które dopiero uczą się pływać. Z myślą o nich warto jest zakupić sprzęt do nauki pływania obejmujący chociażby polietylenowe deski lub bojki do nauki pływania wraz z taśmą asekuracyjną i linką holowniczą, tyczki trenerskie, a także pasy wypornościowe, które zakładane na różne części ciała ułatwiają unoszenie się na wodzie.


  Basen to także miejsce, w którym można nurkować. Z myślą o osobach, które lubią taką odmianę aktywności fizycznej, warto jest nabyć zestawy składające się z maski, fajki i płetw, kółka do nurkowania czy tunele podwodne.

  flowers-1058876_640