Zabezpiecz swoje wakacyjne zdjęcia przed skasowaniem

 • Po co zabezpieczać zdjęcia?

  Jedziemy na dwu tygodniowy urlop, bierzemy aparat fotograficzny, wracamy do domu i zgrywamy zdjęcia na komputer - proste. Po co więc zabezpieczać zdjęcia na wyjeździe?


  Jest takie powiedzenie "jest dobrze, jak jest dobrze". Wydaje nam się, że nasze urządzenia są niezawodne, a mądry Polak jest zawsze po szkodzie. Okazuje się, że karty SD są bardzo wadliwe i w jednym momencie działają doskonale, a chwilę później mogą odmówić posłuszeństwa, po czym albo zaczynają znowu działać, albo odchodzą na wieki.

  fashion-985556_640
  child-538029_640

  Prześlij zdjęcia na drugi telefon

  Wydawać się to może oczywiste, ale okazuje się, że bardzo rzadko jest to stosowane. Każdego dnia wysyłaj zdjęcia z telefonu, na inny telefon, aby je zabezpieczyć przed utratą. Nigdy nie wiadomo, kiedy karta pamięci odmówi posłuszeństwa, dlatego tak ważne jest, aby robić kopie zapasowe każdego dnia. Użyj do tego technologii bluetooth.


  Co jednak, kiedy nie robimy zdjęć telefonem, tylko aparatem bez bluetooth? Jeśli jest się samemu i ma się tylko jedno urządzenie mobilne (z niewielką ilością pamięci wewnętrznej), to może być kłopot. Jeśli jednak ma się do dyspozycji chociaż dwa urządzenia, np. telefon i tablet, wystarczy włożyć kartę z aparatu do tabletu - każdego dnia - i wysłać na telefon zdjęcia.

  Wyślij zdjęcia na chmurę

  W każdym hotelu powinno być wifi. Dlatego każdego wieczoru, po powrocie z sesji fotograficznej, można wysłać zdjęcia z danego dnia na chmurę. Przestrzeń dyskowa na serwerze, w wersji darmowej - jest dość niewielka, ale powinna w zupełności wystarczyć na zabezpieczenie naszych zdjęć z jednego wyjazdu.


  Dla posiadaczy skrzynki mailowej gmail, sprawa jest dość prosta, bo automatycznie mają założony dysk wirtualny, na który mogą wysyłać swoje zdjęcia, nazywa się on "Dysk Google". Zaletą tego dysku jest duża pojemność - 15 GB, ale jest ona dzielona z naszymi mailami, więc po wieloletnim użytkowaniu gmaila, może być dość mocno ograniczona.


  Alternatywą jest dysk firmy Microsoft - producenta najpopularniejszego systemu operacyjnego Windows. One Drive daje nam powierzchnię 5 GB, ale w przeciwieństwie do Google, jest to miejsce wyłącznie na nasze pliki.


  young-woman-1745173_640
  sea-77737_640

  Co zrobić, po utracie zdjęć?

  Kiedy już zdarzy nam się stracić zdjęcia, nie wolno tracić głowy. Przede wszystkim nie wolno niczego nagrywać na uszkodzony nośnik! To bardzo ważne, aby w momencie, kiedy zorientujemy się, że karta straciła dane i jest zupełnie pusta, niczego na nią nie nagrywać.


  Aby spróbować odzyskać zdjęcia, należy zainstalować oprogramowanie do odzyskiwania danych (np. darmowe narzędzie Recuva) i przeskanować nim kartę. Najlepiej, kiedy zrobi to informatyk, ale posiadając średnio zaawansowane umiejętności obsługi komputera, można to zrobić samodzielne. Najważniejsze, to mieć świadomość, że dane są do odzyskania i nie wyrzucać, czy nie nadpisywać karty.