Zasady aranżacji kuchni

 • Urządzanie kuchni jest dużym wyzwaniem. W czasopismach wnętrzarskich i w internecie znajdziemy wiele inspiracji, jednak ostateczny projekt musi być dopasowany do naszego wnętrza, trybu życia i innych upodobań. Podpowiadamy, jak się zabrać do urządzania kuchni, aby była funkcjonalna i wygodna, a także piękna.

  kitchen-1566968_640

  Podział na strefy
  Jedną z zasad organizacji przestrzeni w kuchni jest podział na strefy przeznaczone do gotowanie, przygotowywania, zmywania oraz przechowywania i zapasów. Odpowiednie ustawienie stref skraca czas gotowania i jest po prostu wygodne. Następną zasadą jest wyznaczenie trójkąta roboczego, którego bokami są lodówka, zlewozmywak i kuchenka.


  Odległości między sprzętami nie mogą być zbyt duże ani zbyt małe. W dużej kuchni lepiej zdecydować się na układ jednostronny, najlepiej uzupełniony wyspą. Wtedy dostęp do wszystkich stref jest dogodny – nie trzeba chodzić zbyt daleko. Innym problemem są małe kuchnie, których umeblowanie musi być bardzo przemyślane. W małym pomieszczeniu zdecydujmy się na szafki wiszące i przechowujmy w nich zapasy spożywcze oraz naczynia.

  Wysokość blatów i rozmieszczenie szafek
  Typowa wysokość blatów kuchennych to 80 lub 85 centymetrów. Blat roboczy powinien znajdować się 10-15 centymetrów poniżej łokci osoby gotującej. Szafki gotowe są robione według tej zasady. Jeśli wszyscy w rodzinie są wysocy, to zamawiając szafki na wymiar możesz dostosować wysokość blatu.


  Rozśmieszając szafki planuj od razu, jakie przedmioty będziesz w nich przechowywać. Najwyżej i najniżej zarezerwuj miejsce dla rzeczy najrzadziej używanych. Dzisiejsze systemy przechowywania bardzo ułatwiają życie – można dobrać szuflady dedykowane na przykład dla talerzy, w których każdy rozmiar ma osobną przegródkę, dzięki czemu można wyeliminować ryzyko ich potłuczenia. Tak samo kosze cargo ułatwiają przechowywanie garnków oraz pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Poza tym warto zainwestować w szuflady z pełnym wysuwem oraz zawiasy z cichym domkiem. Sięganie do głębokich szuflad będzie wygodne, a zamykanie szafek ciche.

  breakfast-1209799_640
  home-1416381_640

  Łączniki, gniazda, oświetlenie
  Przygotowując się do aranżacji kuchni, zwróćmy również uwagę na elektrykę. Włącznik światła warto zainstalować na wygodnej wysokości, a także zadbać o to, aby można było osobno zapalać światło w różnych strefach. Gniazda elektryczne muszą się znaleźć nad blatem kuchennym.


  W kuchni potrzebne jest co najmniej pięć gniazdek, ponieważ lodówka, zmywarka, piecyk elektryczny, czajnik oraz inne urządzenia muszą być wpięte do osobnego obwodu. Dla okapu możemy umieścić osobne gniazdo wysoko na ścianie, aby zostało ukryte.


  Nad blatem powinniśmy sobie zapewnić możliwość wpięcia miksera, tostera, blendera oraz wszystkich innych drobnych sprzętów AGD. Chociaż nie nakazują tego przepisy, warto rozważyć montaż gniazdek bryzgoszczelnych. Oświetlenie kuchni również musi być przemyślane – jeden duży żyrandol nie spełni swojego zadania. Projektując kuchnię zwróćmy uwagę na odpowiednie oświetlenie blatu roboczego.