Źródła ciepła. Wybierz świadomie sposób ogrzewania domu

 • solar-panels-1477987_640

  Można dzisiaj zaobserwować światowy trend dbania o ekologię. To sygnał dla tych, którzy stoją przed wyborem zakupu źródła ciepła. W marcu 2015 roku podpisana została ustawa o likwidacji wydobycia węgla w Polsce, co oznacza koniec ery taniego paliwa stałopalnego.


  Gaz dostarczany jest głównie przez Rosję - czy w związku z działaniami militarnymi ze strony tego kraju gaz nie zdrożeje? Na pewno nie należy panikować i wymieniać urządzenia, natychmiast po jakimś wydarzeniu na arenie światowej. Zalecane jest zaczekać na stabilizację sytuacji i nie podejmowanie pochopnych działań. Jednak każdy kto planuje zakup źródła ciepła, powinien wziąć pod uwagę sytuację na świecie i prognozy w cenach paliwa, oprócz ceny zakupu urządzenia.


  Każde urządzenie wpływa na zanieczyszczenie środowiska w innym stopniu. Kocioł stałopalny zanieczyści powietrze najbardziej i to Ty będziesz to powietrze wdychał. Kolektor wprawdzie powoduje zanieczyszczenie środowiska, ale na etapie produkcji, dlatego na Twoim podwórku będzie idealnie czysto.


  Kompatybilność urządzeń jest bardzo ważna. Osoba, która zdecydowała się na ogrzewanie niskotemperaturowe (np. podłogówka), nie potrzebuje źródła ciepła o dużej mocy. Łączenie więc ogrzewania podłogowego z kotłem stałopalnym będzie nieekonomiczne. Zakładanie kolektorów słonecznych z myślą o ogrzewaniu domu, nie sprawdzi się w przypadku instalacji grzejników - gdyż te wymagają wysokiej temperatury wody, aby grzać efektywnie. Ogniwa fotowoltaiczne sprawdzają się fantastycznie w połączeniu z pompą ciepła.


  Różne źródła ciepła zapewniają różne poczucie komfortu. Najtańszy kocioł stałopalny da Ci dodatkowy etat palacza i dużo brudu, podczas gdy nowoczesny kocioł na ten rodzaj paliwa mało brudzi i nie wymaga wiele pracy.

  heat-pumps-393059_640
  Poniżej przedstawiamy tabelę z punktacją za poszczególne cechy urządzeń:
  Kotły na paliwo stałe Kotły gazowe Pompy ciepła Kolektory słoneczne
  Cena urządzenia 10 3 2 5
  Cena użytkowania 6 5 9 10
  Produkcja zanieczyszczenia 1 8 10 10
  Komfort użytkowania 1 8 10 10
  Dostępność paliwa 7 7 7 10
  Suma 25 31 38 45
  solar-panel-1175819_640

  Według tabeli najlepszym rozwiązaniem są kolektory słoneczne, niemniej zestawienie nie miało na celu wyłonienia najlepszego rozwiązania, a jedynie zwrócenie uwagi na różne wartości. Kolektory słoneczne oczywiście są bardzo dobrym rozwiązaniem grzewczym, ale nie mogą występować samodzielnie, na co również trzeba zwrócić uwagę. Cena użytkowania kotła stałopalnego ma obniżoną punktację, ze względu na ustawę o dekarbonizacji, która prognozuje wzrost cen na przestrzeni krótkiego okresu czasu.


  Najkorzystniejszym rozwiązaniem na chwilę obecną jest powietrzna pompa ciepła, ponieważ jest to rodzaj źródła ciepła niezależny, niezwykle oszczędny i przyjazny dla środowiska. Gdyby nie cena, która przewyższa możliwości wielu osób, byłoby to urządzenie idealne. Ponieważ jednak cena pompy ciepła jest poważną blokadą, idealnym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z cechami wszystkich urządzeń i podjęcie decyzji na podstawie wielu czynników, a nie tylko na podstawie ceny zakupu urządzenia.