mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Turystyka

Jak skutecznie odkamienić żelazko?

Jak skutecznie odkamienić żelazko?

Wiele osób zastanawia się, jak odkamienić żelazko w skuteczny sposób. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najlepszymi metodami.

Jak odkamienić żelazko – ocet

Wśród najlepszych sposobów na odkamienienie żelazka można wskazać zastosowanie takiej substancji jak ocet. Ocet bardzo dobrze sprawdzi się do czyszczenia żelazek stworzonych z różnych materiałów, ponieważ jest bardzo uniwersalny. W przypadku czyszczenia żelazka octem należy najpierw je rozgrzać, a następnie przecierać ściereczką z octem. Wcześniej oczywiście należy je odłączyć od prądu.

Sól kuchenna

Żelazko można również czyścić zwykłą solą kuchenną. Ten sposób najlepiej sprawdzi się, jeśli na żelazku znajdują się oprócz kamienia uporczywe zabrudzenia. Aby zastosować tę metodę należy rozłożyć gazetę, a na niej rozsypać sól. Następnie powinno się prasować powierzchnię aż do momentu, gdy żelazko przestanie plamić. Na koniec powinno się je przetrzeć miękką ściereczką, aby wyczyścić pozostałości soli.

sól kuchenna

Soda oczyszczona

Kolejnym sposobem na oczyszczenie brudnego żelazka z kamieniem jest wykorzystanie w praktyce sody oczyszczonej, która ma bardzo korzystne właściwości. W tym przypadku można postępować podobnie jak z octem. Żelazko należy najpierw rozgrzać, a następnie pocierać je lekko wilgotną szmatką z naniesioną sodą oczyszczoną. Po wyczyszczeniu powinno się je przetrzeć czystą szmatką, aby usunąć pozostałości sody. Na końcu warto sprawdzić, czy żelazko się rzeczywiście oczyściło oraz wykonać próbne prasowanie na nieużywanym materiale.

Jak odkamienić żelazko – kwasek cytrynowy

Żelazko z powodzeniem można również oczyszczać poprzez zastosowanie wody wraz z kwaskiem cytrynowym. Roztwór powinien być stworzony z połączenia szklanki wrzącej wody wraz z dwoma łyżeczkami kwasku cytrynowego. Przygotowanym roztworem należy oczyszczać żelazko. Można to uczynić po jego rozgrzaniu, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, aby nie było podłączone do źródła prądu. Kwasek cytrynowy jest niezwykle skuteczny, dlatego metoda ta jest polecana nawet w przypadku dużej ilości kamienia.

kwasek cytrynowy

Odkamieniacz do żelazka

Do czyszczenia żelazka z kamienia z powodzeniem można również wykorzystać odkamieniacze do żelazek, które powszechnie można znaleźć w sprzedaży. Charakteryzują się one niezwykle wysokim poziomem skuteczności, dlatego warto je stosować, gdy domowe metody nie poradziły sobie z nadmierną ilością kamienia. Odkamieniacze bardzo dobrze sprawdzają się także w przypadku żelazek parowych. Aby je skutecznie oczyścić należy kierować się zaleceniami producenta, które znajdują się w instrukcji użytkowania żelazka.

Specjalne środki czyszczące

Niektóre żelazka oprócz kamienia mają większe zabrudzenia, które powstały między innymi w procesie przypalenia tkaniny. W tym przypadku domowe sposoby oraz środki odkamieniające mogą nie być wystarczające. Jeśli na żelazku znajdują się trudniejsze zabrudzenia to warto zastosować na nim specjalne środki czyszczące, które są bardzo efektywne w działaniu. Gotowe środki powinno się stosować zgodnie z zaleceniami producentów, ponieważ nie każdy preparat będzie mógł być używany z każdym modelem żelazka.

Udostępnij