mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Internet

Co to jest VPN i kiedy może się przydać?

Co to jest VPN i kiedy może się przydać?

Co to jest VPN? Czy technologia wirtualnej sieci prywatnej rzeczywiście może nam ułatwić życie, czy też jest rozwiązaniem, które powinno interesować przede wszystkim profesjonalistów? Czas przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu i odkryć jego tajemnice, zwłaszcza że nie ma ich wcale tak dużo, jak wiele osób skłonnych byłoby sądzić.

VPN od podstaw

VPN jest jednym z szeregu rozwiązań, których celem jest zapewnienie jego odbiorcom bezpiecznego dostępu do zasobów Internetu. Do niedawna był kojarzony przede wszystkim z zastosowaniami biznesowymi. Okazywał się niezastąpiony, gdy pracownik wykonujący swoje obowiązki zdalnie potrzebował połączenia z siecią firmową. Z czasem okazało się jednak, że VPN stwarza znacznie większe możliwości, a zapotrzebowanie na to rozwiązanie jest ogromne. Dziś podkreśla się, że VPN może dać nam okazję do tego, aby jeszcze lepiej korzystać z zasobów Internetu. Zwraca się jednak uwagę również na to, że może także chronić nas w sieci lepiej niż wiele innych rozwiązań.
VPN może być w związku z tym definiowany również jako sposób na bycie anonimowym w Internecie. Pozwala na kompletne szyfrowanie i dotyczy nie tylko ruchu z, ale i do naszego komputera. Jest też sprawdzonym sposobem na to, aby maskować nasz rzeczywisty adres IP.

Jak działa VPN?

Bez względu na to, w jakim celu korzystamy z Internetu powinniśmy mieć świadomość tego, że podczas każdej wizyty w sieci pozostawiamy za sobą szereg informacji. Te pozwalają nie tylko na szybkie zidentyfikowanie użytkownika, ale i na zebranie danych na jego temat. Co ważne, nie muszą być to jedynie informacje na temat tego, z jakich witryn korzysta najczęściej. Osoba, która dysponuje odpowiednią wiedzą może pozyskać również znacznie bardziej poufne dane, w tym choćby dane do logowania.
Połączenie VPN ma zatem za zadanie zamaskowanie naszych rzeczywistych aktywności poprzez kierowanie je przez serwer VPN. W rezultacie powstaje symboliczny tunel pozwalający na bezpieczny przepływ informacji. Ma on tylko jedno wejście i wyjście, a co za tym idzie – nie ma możliwości przeniknięcia do niego „z boku”. Co więcej, VPN szyfruje zarówno informacje opuszczające komputer użytkownika, jak i powracające do niego.

Jak można wykorzystać VPN w praktyce?

VPN może pomagać nam w wykonywaniu wszystkich tych czynności, które zwykle wiążą się z największym ryzykiem pozyskania ważnych danych w nielegalny sposób. Może być więc wykorzystywany zarówno wtedy, gdy zapoznajemy się z korespondencją na naszej poczcie, jak i wtedy, gdy sprawdzamy stan konta bankowego. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że łącząc się z odpowiednim VPN może także obchodzić blokady regionalne korzystając choćby z zasobów sieciowych, które, z różnych przyczyn, są niedostępne dla osób łączących się z Internetem z Polski. VPN przydaje się także wtedy, gdy konieczność zmusza nas do korzystania z otwartej sieci Wi-Fi w parkach, kawiarniach albo na dworcu kolejowym. Jest też nieoceniony, gdy musimy szybko dostać się do informacji znajdujących się w domowej lub firmowej sieci, a znajdujemy się w innym miejscu.

Udostępnij