mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Turystyka

Dlaczego warto sprawdzić, jaka jest rzeczywista prędkość Internetu?

Dlaczego warto sprawdzić, jaka jest rzeczywista prędkość Internetu?

Trudno wyobrazić sobie w obecnych czasach brak dostępu do Internetu. Zazwyczaj posiadamy go nie tylko na komputerze stacjonarnym w domu, ale dzięki nowoczesnym technologiom również w przenośnych tabletach, laptopach i oczywiście smartfonach. Jedyne, co obecnie spędza nam często sen z powiek, jest jego prędkość. Choć w umowie z operatorem widzimy naprawdę duże wartości, tak w domu wygląda to już zupełnie inaczej. Czym jest rzeczywista prędkość internetu?

Rzeczywista prędkość Internetu

Jeszcze wcale nie tak dawno połączenie z Internetem możliwe było tylko za pomocą modemu telefonicznego. Z czasem pojawił się Internet radiowy, szerokopasmowy i w końcu również światłowodowy. Każde z tych rozwiązań oferowało dla siebie możliwą prędkość, która nie zawsze była dla nas satysfakcjonująca. Przekładało się to przede wszystkim na komfort korzystania z sieci internetowej. Obecnie najlepsze wyniki uzyskuje się za pomocą Internetu światłowodowego. W umowach z dostawcami możemy pochwalić się zdecydowanie dużymi wartościami, co wpływa również na jakość korzystania z niego. Okazuje się jednak, że te wartości tak naprawdę nie są adekwatne do stanu faktycznego i nasz Internet zazwyczaj jest znacznie wolniejszy. Dlatego powstało określenie „rzeczywista prędkość Internetu”, która oznacza szybkość działania łącza na naszym osobistym komputerze.

rzeczywista prędkość internetu

Co wpływa na rzeczywistą prędkość Internetu?

Zazwyczaj okazuje się, że nasza rzeczywista prędkość Internetu to zaledwie 80% tego, co mamy określone w umowie. Przyczyny tego zwolnienia sieci mogą być bardzo różne. Warto zmierzyć, jaką faktycznie dysponujemy prędkością, bo być może dzięki temu, uda nam się choć w niedużym stopniu poprawić te wartości.

Zobacz także: https://mojelodzkie.pl/jakie-sa-zalety-internetu/

Na szybkość Internetu w naszym domowym komputerze wpływ ma między innymi zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem, którego w ogóle możemy nie być świadomi. Inną przyczyną wolniejszego Internetu jest również przeciążenie sieci. Zdarza się to od czasu do czasu i tak naprawdę nie mamy na to realnego wpływu.

internet prędkość

Co jeszcze może mieć wpływ na szybkość naszego Internetu? Spowolniony Internet może być także związany z routerem. Być może jest nieodpowiednio skonfigurowany lub ustawiony lub być może jest już zbyt stary i jego parametry są zbyt słabe. Podobnie może być w przypadku naszego komputera lub przestarzałych wersji systemu czy przeglądarki, z której na co dzień korzystamy. Internet staje się również wolniejszy, gdy z jednego łącza korzysta więcej niż jeden użytkownik, w czasie aktualizacji i pobierania plików, a także wtedy, gdy korzystamy z WiFi.

Jak się więc okazuje przyczyn wolniejszego Internetu może być całkiem sporo. Warto zmierzyć, jaka jest rzeczywista prędkość Internetu w naszym domu. Gdy się okaże, że pracuje on zbyt wolno, to wtedy można poszukać ewentualnych przyczyn i spróbować zaradzić problemowi. Dobra prędkość ma bardzo duże znaczenie dla wygody korzystania z komputera, różnych aplikacji, czy nawet w przypadku oglądania filmów i ściągania plików. Pomiaru prędkości można między innymi dokonać przy pomocy specjalnego testera przepustowości łącza.

Udostępnij