mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Moda i Uroda

Jak zawiesić firanki na szynie karniszowej?

Jak zawiesić firanki na szynie karniszowej?

Wieszanie firanek nie musi być trudnym wyzwaniem, ale trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Szukając rozwiązania dla siebie, warto zdecydować się na montaż lekkich szyn firankowych na suficie. Można na nich zawiesić firany i zasłony za pomocą popularnych żabek i agrafek.

Montaż karnisza i firan to ważny element aranżacji wnętrza. Prawidłowo dobrane i zawieszone firanki i zasłony poprawią wygląd pomieszczenia, ukryją wystające elementy konstrukcyjne i grzejniki oraz zapewnią możliwość otwierania okien i regulowania ilości światła słonecznego, które w dzień dociera do środka. Mogą też optycznie powiększyć pomieszczenie.

Co to jest szyna karniszowa?

Szyna karniszowa to prosty profil firankowy, który służy do zawieszania zasłon tuż przy suficie. Szeroki płaski profil zazwyczaj montuje się wzdłuż przeszklonej ściany lub witryny na stropie. Szyny firankowe można zamontować na praktycznie każdym rodzaju sufitu. Są one stosowane na stropach betonowych oraz na sufitach podwieszanych. Można je również montować na płaskich sufitach drewnianych.

Rodzaje karniszy szynowych

Profile karniszowe są produkowane z PCV oraz aluminium. Są oferowane w różnych rozmiarach. Różnią się głównie szerokością oraz liczbą torów na zasłony.

  • Szyny PCV – są dostępne w wersji pojedynczej, podwójnej i potrójnej. Oferują profile o długości do 150 cm do 500 cm. Szyny karniszowe z tworzywa można docinać na szerokość oraz łączyć.

  • Szyny aluminiowe – są dostępne w wersji pojedynczej i podwójnej. Najdłuższe aluminiowe profile firankowe mierzą 300 cm. Podobnie jak w przypadku karniszy z tworzywa można je łatwo docinać i łączyć.

Jak wieszać firanki w karniszach szynowych?

Po zamontowaniu szyn firankowych pozostaje zawiesić zasłony. Szykując się do wieszania firan, warto pamiętać o tym, że żabki lub agrafki, o których tu mowa, najpierw przypina się do zasłony, a następnie wsuwa w tor szyny firankowej.

Akcesoria do zawieszania firanek na szynie

Wieszanie zasłon na karniszach szynowych z PCV lub aluminium wymaga zastosowania specjalnych akcesoriów. Odpowiednio dopasowane agrafki lub żabki wyposażone w ślizg albo rolki można wsunąć w tor profilu firankowego.

Zaletą akcesoriów do zawieszania firanek na szynach aluminiowych i z PCV jest to, że zapewniają odpowiednią nośność oraz możliwość łatwego przesuwania zasłon w celu zasłonięcia lub odsłonięcia widoku z okna.

Wystarczy przesunąć zasłonę, chwytając ją w dowolnym miejscu. Nie ma potrzeby sięgania wysoko w górę. Co ważne, użycie siły potrzebnej do przesunięcia zasłony nie powinno powodować zerwania firanki z żabki czy agrafki.

  • Akcesoria do szyn aluminiowych – zazwyczaj szyny aluminiowe są dostarczane wraz z zestawem podstawowych agrafek do zawieszania firan. W razie potrzeby można wyposażyć się we wciąż popularne żabki. Kupując akcesoria do szyn aluminiowych, warto pamiętać o tym, że zazwyczaj stosuje się w nich zapinki na ślizgu.

  • Akcesoria do szyn PCV – podobnie jak w przypadku profili firankowych z tworzywa, do zawieszania zasłon w szynach aluminiowych stosuje się żabki i agrafki, z tym że akcesoria do szyn PCV powinny być wyposażone w rolki.

Kupując akcesoria do szyn PCV, warto pamiętać o tym, że żabki są wyposażone w samozaciskowy uchwyt, który ułatwia uchwycenie firan i zasłon. Dużym usprawnieniem są wspomniane rolki redukujące tarcie w torze firankowym z tworzywa i ułatwiają rozsuwanie i zasuwanie zasłon. Dostępne są też żabki ze ślizgiem, ale stosuje się je jako akcesoria do szyn aluminiowych. Wielu ich użytkowników preferuje wieszanie firan na agrafki. Poprawne wpięcie agrafki w taśmę nośną firany lub zasłony praktycznie eliminuje ryzyko jej zerwania. Co ważne, agrafek nie trzeba zdejmować do prania.

Ile firanek lub żabek na jedną zasłonę?

Dobierając akcesoria do szyn aluminiowych lub PCV, trzeba uwzględnić ciężar i szerokość zasłon oraz oczekiwany sposób ułożenia tkaniny. Liczbę żabek lub agrafek można dobierać metodą prób i błędów, tak aby uzyskać odpowiednie ułożenie firan i zapewnić sobie swobodę w ich przesuwaniu wzdłuż toru. Trzeba pamiętać, że im więcej żabek lub agrafek, tym większa siła, z jaką zasłona jest trzymana przez uchwyty. Zbyt mało żabek doprowadzi do zrywania uchwytów podczas przesuwania zasłon.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij