mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Internet

Studia przez Internet – poznaj ich blaski i cienie

Studia przez Internet – poznaj ich blaski i cienie

Pandemia COVID-19 odcisnęła swoje piętno na każdej sferze naszego życia, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc to, że nie pozostała bez wpływu również na rynek edukacyjny. W pewnym momencie wszystkie uczelnie musiały zaproponować swoim studentom naukę zdalną. Wiele wskazuje zresztą na to, że w studia przez Internet pozostaną z nami na dłużej i nie odejdą w zapomnienie nawet wtedy, gdy pandemia przejdzie już do historii.

Studiowanie przez Internet i jego specyfika

Same studia przez Internet nie są, oczywiście, nowością. Były ciekawą propozycją na długo przed wybuchem pandemii, choć do niedawna zakładano, że ich upowszechnienie się może być dość złożonym procesem, który zajmie nam sporo czasu. Przymusowa nauka zdalna przekonała jednak wiele osób do tego, że dziś nie ma już mowy o ograniczeniach związanych ze studiowaniem online. Nie ma o nich mowy nie tylko wtedy, gdy mówi się o typowych ograniczeniach sprzętowych, ale i wtedy, gdy analizuje się trudności związane z samym przekazywaniem wiedzy.
Uczelnie wyższe, które proponują takie rozwiązanie, mogą pochwalić się zresztą mechanizmami, które ułatwiają korzystanie z niego. Są to przede wszystkim platformy e-learningowe umożliwiające studentom szybkie kontaktowanie się z wykładowcami. To za ich pośrednictwem obie strony mogą przekazywać sobie materiały niezbędne do kontynuowania zajęć, platformy pozwalają jednak również na swobodną wymianę poglądów i przekazywanie sobie wiedzy.

Największe zalety studiów przez Internet

Studia przez Internet są promowane przede wszystkim jako idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych. Nie wiążą się z koniecznością dojeżdżania do siedziby uczelni, mogą więc oszczędzać nie tylko czas, ale również zasoby finansowe. Ich atutem jest również to, że dostęp do większości materiałów jest możliwy przez całą dobę. Na platformie e-learningowej często znajdują się nie tylko notatki z zajęć, ale nagrania wykładów, w wolnej chwili można więc powrócić do zagadnień poruszanych na zajęciach, aby przyswoić sobie te kwestie, które wydają się najbardziej skomplikowane. Plusem nauki zdalnej jest także większa elastyczność. Nie oznacza ona oczywiście łatwego studiowania bez koncentracji na przerabianym właśnie materiale, sprawia jednak, że pogodzenie życia zawodowego, rodzinnego i nauki jest łatwiejsze niż miało to miejsce kiedykolwiek wcześniej.

Czy studiowanie przez Internet ma wady?

Mówiąc o wadach nauki zdalnej zwraca się uwagę na to, że wiąże się ona z ograniczeniem do minimum relacji z prowadzącymi i kolegami z roku. Może się wydawać, że nie jest to szczególnie duża strata, nie można jednak zapominać o tym, że życie studenckie nie jest wcale mniej istotne niż samo pogłębianie wiedzy. Jest integralną częścią studiowania, a tym samym pozbawienie studenta tego doświadczenia może mieć wpływ na jego osobisty rozwój. Wiele osób podkreśla jednak, że znacznie większym problemem studiów przez Internet jest konieczność utrzymania samodyscypliny. Gdy na zajęcia nie trzeba dojeżdżać i nie ma dodatkowych motywacji takich, jak choćby możliwość spotkania kolegów, łatwo znajdować sobie wymówki. Tymczasem trudno ukończyć studia bez nawyku regularnej nauki.

Udostępnij