mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Sport

Awarie łożysk samochodowych

Awarie łożysk samochodowych

Może zdarzyło ci się zastanawiać, co sprawia, że koła w samochodzie kręcą się z taką łatwością? Pomimo że takie koło waży przynajmniej kilka kilogramów, to po podniesieniu samochodu obraca się ono ze zaskakującą łatwością. Częścią, która na to pozwala jest właśnie łożysko koła. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się awariami tej kluczowej części. Opiszemy więc najczęstsze przyczyny takiej awarii oraz podpowiemy, jakie mogą być objawy tego typu uszkodzenia.

Przyczyny awarii łożyska

Łożysko koła należy do najprecyzyjniej wykonanych części w samochodzie osobowy. Duża precyzja, oprócz oczywistych zalet, ma też jednak wady. Jedną z nich jest fakt, że nawet drobne odstępstwo od optymalnych warunków pracy może doprowadzić do uszkodzenia tak precyzyjnie wykonanej części. Owymi odstępstwami mogą być:

  • Nieprawidłowe wyważenie koła

  • Zbyt duże przeciążenie

  • Korozja

  • Zbyt wysoka temperatura

  • Błąd podczas montażu

  • Częsta jazda po trudnym terenie

Objawy awarii łożyska

Objawy awarii łożyska mogą przypominać awarie różnych części zawieszenia. Mogą więc pojawiać się luzy czy dziwne wibracje na kierownicy, jak również pogorszyć mogą się właściwości jezdne, czyli samochód może gorzej prowadzić się w zakrętach. Jednak awarii łożyska towarzyszy inny, bardziej charakterystyczny objaw. Jest nim nieprzyjemne piszczenie lub szum czy buczenie. Co więcej, dźwięki te występują zawsze, kiedy samochód się porusza, a z czasem ich intensywność tylko rośnie.

Jeśli więc twój samochód wydaje podejrzane dźwięki podczas jazdy i nie czujesz, że dźwięk ten pojawia się w momencie hamowanie czy wykonywania jakichś manewrów, a słychać go zawsze, kiedy samochód się porusza, to najprawdopodobniej problem leży właśnie w łożysku.

Oczywiście piszczenie podczas jazdy może też wskazywać na inną, mniej prawdopodobną awarię. Jeśli więc masz do czynienia z tego typu problemem, to nie zakładaj od razu, że to właśnie łożysko jest jego źródłem. Zanim podejmiesz decyzję o wymianie, diagnozę taką należy potwierdzić podczas wizyty u mechanika.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij