mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Finanse

Import z Chin – jak przeprowadzić go od A do Z?

Import z Chin – jak przeprowadzić go od A do Z?

Ceny idą w górę, a Polacy poszukują tanich, ale dobrych jakościowo towarów. Gdzie można takie znaleźć? Odpowiedź jest prosta – w Chinach. Coraz więcej osób zajmuje się importem towarów z tego kraju. Jest to ciekawy sposób na biznes. Czy import z Chin to dobry sposób na biznes? Co trzeba wiedzieć, aby zacząć tego typu przedsięwzięcie?

Import z Chin – jak znaleźć dostawcę?

Importowanie towarów z Chin jest świetnym sposobem na prowadzenie działalności. Należy jednak znaleźć towar wysokiej jakości i dobrego dostawcę. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów. Najlepszym z nich jest oczywiście wyjazd do Chin i znalezienie producenta na miejscu. W Chinach organizowane są różnego rodzaju targi, na których można zobaczyć próbki towarów i porozmawiać z dostawcami. Kolejnym sposobem jest nawiązanie współpracy z pośrednikiem. Jednak ta opcja jest mniej opłacalna ze względu na wyższe koszty. Ostatnią dość popularną metodą jest zakup towarów poprzez portale sprzedażowe.

Kto może importować towary z Chin?

Import z Chin jest możliwy dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Jednak to nie jedyny warunek. Należy jeszcze zdobyć numer EORI, który można uzyskać w urzędzie celnym. Jest to obowiązek, który pozwala importować towary do Polski. Nadanie numeru nie jest trudnym procesem, a całość zajmuje około doby. Na importerach ciąży także obowiązek zarejestrowania się w BDO. Takie członkostwo wiąże się z uiszczaniem rocznych opłat, które są zależne od ilości sprowadzonych towarów.

Czy import z Chin jest opłacalny?

Import z Chin jest intratnym zajęciem. Jednak zarobki zależne są od przedsiębiorczości właściciela firmy. Na pewno bardzo ważne jest znalezienie produktów wysokiej jakości w konkurencyjnej cenie. Warto zatem dokładnie przeanalizować rynek i sprawdzić, czy nie ma jakiejś luki. Przed sprowadzeniem większej ilości towarów należy poprosić dostawcę o przesłanie próbek. Dzięki temu będzie można na własne oczy zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda towar i czy jest wart swojej ceny.

Ile czasu zajmuje przywóz towarów do Polski z Chin?

Import z Chin może odbywać się trzema drogami. Najpopularniejszą z nich jest transport morski, który jest najtańszą formą. Jednak czas oczekiwania jest najdłuższy i czasami może trwać nawet kilka tygodni. Najczęściej jednak towary docierają w ciągu miesiąca. Kolejnym środkiem transportu jest kolej, którą wybierają nieliczni. Ceny są wyższe niż w przypadku transportu morskiego, ale czas oczekiwania krótszy i wynosi najczęściej około 10 do 14 dni. Najdroższy, ale najszybszy jest transport lotniczy. Nadaje się idealnie do importu drogich i nietrwałych towarów.

Import z Chin a cło i podatki

Towary importowane z Chin muszą przejść odprawę celną na granicy. Jest przy tej okazji wyliczany podatek VAT oraz cło. Do towarów muszą być dołączone niezbędne dokumenty, w przeciwnym wypadku produkty zostają zatrzymane lub odesłane. Podstawą do księgowania są dokumenty SAD lub PZC, które wystawiane są przy odprawie. Cło naliczane jest na podstawie faktury, ubezpieczenia, kosztów transportu i rodzaju sprowadzonego towaru.

Udostępnij