Zaprojektowanie stalowej hali magazynowej często okazuje się prawdziwym wyzwaniem dla biura projektowego. Dlaczego? Ponieważ obiekt tego typu musi nie tylko spełniać wszelkie aktualnie obowiązujące normy, lecz także umożliwiać maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz. Składowanie towarów powinno być jednocześnie efektywne i bezpieczne. Co należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu projektów hal magazynowych?
Hale przemysłowe takie jak hale magazynowe budowane są przede wszystkim dla dużych przedsiębiorstw, które albo same produkują i potrzebują miejsca do przechowywania wytworzonych towarów, albo zajmują się dystrybucją i muszą zadbać o przestrzeń do bezpiecznego składowania artykułów. Projekty tego typu obiektów powinny uwzględniać koszty, na jakie gotowi są inwestorzy oraz ich założenia i oczekiwania. Co ma szczególne znaczenie, jeżeli tworzy się hale stalowe?
Optymalizacja przestrzeni
Przede wszystkim wielkość budynku. W zależności od tego, czy potrzebny jest magazyn niskiego, średniego, czy wysokiego składowania, jakie rodzaje produktów będą w nim przechowywane oraz w jaki sposób ma się odbywać składowanie – na paletach albo na regałach magazynowych – dobiera się wielkość obiektu. Hala przemysłowa z przeznaczeniem na magazyn musi bowiem umożliwiać maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz.
Przy tworzeniu rozkładu budynku trzeba pamiętać, że hale magazynowe i obiekty logistyczne powinny pozwalać na swobodne przemieszczanie się pomiędzy regałami – ścieżki komunikacyjne nie mogą być zbyt wąskie, ponieważ wpłynie to na tempo przebiegu prac. Jednocześnie należy tak rozplanować miejsca do przechowywania, żeby było ich jak najwięcej, ale żeby nie wymuszały dużej liczby przeładunków. Z punktu widzenia firmy użytkującej obiekt ważne jest również, aby łatwo dało się kontrolować ilość towarów. Dzięki temu można zoptymalizować proces zamówień, co ma przełożenie na płynność finansową przedsiębiorstwa.
Jeżeli chodzi o finanse, warto wiedzieć co wpływa na koszt budowy hali magazynowej. Możecie o tym przeczytać na stronie doświadczonego generalnego wykonawcy, dla którego budownictwo przemysłowe to codzienność: https://commercecon.pl
Dobranie odpowiednich rozwiązań
Hale stalowe – konstrukcje stalowe i żelbetowo-stalowe – muszą mieć odpowiednio dobrane rozwiązania konstrukcyjne, to znaczy typy ścian oraz dachów, dostosowaną do rodzaju obiektu liczbę doków przeładunkowych, bram i drzwi, a także właściwe zabezpieczenia ochrony przeciwpożarowej. W tym ostatnim przypadku chodzi o zabezpieczenia konstrukcji, urządzenia przeciwpożarowe takie jak urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe, oddymiające, zabezpieczające przed wybuchem czy kurtyny dymowe oraz izolację termiczną ścian zgodną z normami PPOŻ.
Jednocześnie cały obiekt powinien być odporny na działanie warunków zewnętrznych, w tym na zalegający na dachu śnieg, silny wiatr (to istotne szczególnie przy halach magazynowych wysokiego składowania), a także promienie słoneczne.
Poza tym już na etapie projektowania należy uwzględnić systemy wentylacyjne i ogrzewania oraz oświetlenie tak, aby hala magazynowa spełniała normy i wymagania inwestora.