mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

SportZdrowie

Jak zrobić domową siłownię, nie wydając dużo pieniędzy?

Jak zrobić domową siłownię, nie wydając dużo pieniędzy?

Regularne ćwiczenia przyczyniają się nie tylko do spalania tłuszczu, ale także do lepszego zdrowia. Ćwicząc na siłowni, można wzmocnić mięśnie całego ciała, a przy okazji wyrzeźbić sylwetkę. Czy taki sam efekt można osiągnąć, trenując w domu? Oczywiście, że tak. Można zrobić swoją domową siłownię bez wielkich nakładów finansowych.

Siłownia w domu – co trzeba kupić?

Domowa siłownia wcale nie musi zabierać całego pomieszczenia. Wystarczy niewielka przestrzeń wydzielona w pokoju. Każdy może nawet w małym mieszkaniu stworzyć taki kąt, w którym będzie można ćwiczyć bez konieczności wychodzenia z domu i wydawania sporych sum na karnety do fitness studio.

Jaki sprzęt przyda się w domowej siłowni? Przede wszystkim należy zainwestować w ławeczkę do ćwiczeń i hantle. Taki zestaw pozwoli na wykonywanie ćwiczeń siłowych na wszystkie partie ciała. Do zestawu można dokupić matę do ćwiczeń oraz skakankę, która przyda się podczas rozgrzewki. Jeśli mamy więcej miejsca, to oczywiście można kupić atlas, rowerek treningowy, czy orbitrek. Większość modeli dostępnych jest w wersji składanej, dzięki czemu łatwiej można taki sprzęt przechowywać.

Bieżnia profesjonalna do domu

Siłownia kojarzy się większości osób z treningiem siłowym. Jednak na siłowni można także biegać i się rozciągać. W fitness studio bardzo często wiele osób używa bieżni. Nie każdy lubi biegać po parku czy lesie. Bieganie na bieżni jest przyjemniejsze i nie trzeba się ubierać zbyt ciepło w zimowe dni czy podczas deszczu. Bieganie świetnie kształtuje sylwetkę i pozwala szybko zrzucić zbędne kilogramy.

Bieżnia jest dużym sprzętem treningowym, ale można kupić model dedykowany do domu. Taki sprzęt jest nieco mniejszy, co nie oznacza, że gorszy. Parametry sprzętu domowego nie odbiegają od profesjonalnych urządzeń. Dodatkową zaletą takiej bieżni jest możliwość złożenia jej i postawienia w kącie, gdzie nie będzie przeszkadzać.

Jak ćwiczyć w domu, aby osiągnąć zamierzony efekt?

Domowa siłownia jest świetnym rozwiązaniem dla osób zabieganych, które nie mają czasu i ochoty na wyjście do fitness klubu. Jednak ćwiczenia w domu wymagają samodyscypliny i regularności. Jeśli będziemy trenować systematycznie, to już po kilku tygodniach zrzucimy nadmiar kilogramów i zaczną nam się kształtować mięśnie.

Trening powinien być wykonywany przynajmniej dwa razy w tygodniu po 30 minut. Najlepiej ćwiczyć co drugi dzień, jeśli mamy taką możliwość i chęci. Efekty będą widoczne już po miesiącu. Przed każdym treningiem należy się rozgrzać, a po ćwiczeniach rozciągnąć. Musimy pamiętać o tym, że nie wolno ćwiczyć codziennie, gdyż możemy zrobić sobie krzywdę. Mięśnie muszą odpocząć i się zregenerować. Nie powinniśmy także się przetrenować. Jeśli ciężar jest za duży, to trzeba go zmniejszyć. Lepiej wykonać więcej powtórzeń z mniejszym obciążeniem niż na odwrót. Do ćwiczeń warto dołożyć dietę. Zamiast tłustych i smażonych potraw wybierzmy lekkie obiady z dużą ilością warzyw. Należy zrezygnować również ze słodkich napojów oraz słodyczy.

Udostępnij