mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Sport

Jazda na rowerze – jakich efektów można się spodziewać?

Jazda na rowerze – jakich efektów można się spodziewać?

Jazda na rowerze to świetny sposób na spędzanie czasu wolnego, ale również na pozbycie się nadprogramowych kilogramów i wysmuklenie sylwetki. Jakich efektów można spodziewać się po miesiącu regularnego jeżdżenia na rowerze?

Jazda na rowerze – efekty

Jeżdżąc na rowerze można spędzić miło czas z rodziną lub przyjaciółmi, ale również jest to świetny sposób na zgubienie kilku kilogramów i zadbanie o kondycję.

Jazda na rowerze poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Układ oddechowy i krwionośny zostają pobudzone do działania. Organizm zostaje dotleniony, a serce sprawniej pracuje. Dzięki temu poprawia się nasze samopoczucie. Endorfiny, które uruchamia ruch, zaczynają pracować. Z dnia na dzień nasz humor jest lepszy, poprawia się kondycja i zwiększa energia życiowa.

Warto pamiętać, że osoby, które uprawiają sport dużo szybciej się koncentrują, są kreatywne i twórcze. Jazda na rowerze, która odbywa się na świeżym powietrzu dodatkowo pobudza organizm. Podnosi się poziom endorfin i obniża stres.

Jazda na rowerze – efekty to również utrata wagi oraz wysmuklenie pupy oraz ud. Chcąc osiągnąć zadowalające efekty w ciągu miesiąca warto jeździć 3-4 razy w tygodniu. Świetnym sposobem na schudniecie są interwały, które polegają na przemiennej jeździe z maksymalna prędkością na jaką możemy sobie pozwolić oraz jeździe powolnej przez jakiś czas.

Chcąc schudnąć należy również pamiętać, że dopiero po 30 minutach ruchu organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Warto więc zdecydować się na trasy wolniejsze ale za to dłuższe. Dopiero z czasem można wydłużać przejeżdżany dystans.

Warto również pamiętać, że jeżdżąc po trudnym terenie, na którym są wzniesienia i szutrowe drogi, wkładamy więcej wysiłku w pedałowanie niż na równej ścieżce rowerowej. Również wypoczynek w zielonym terenie jest przyjemniejszy niż na terenach miejskich.

Jak jeździć bezpiecznie?

Jazda na rowerze to ciągły kontakt z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Trzeba o tym pamiętać i koniecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Ważnym elementem bezpiecznej jazdy na rowerze jest kask. Koniecznie musimy zabezpieczać głowę, która w razie upadku jest najbardziej zagrożona urazami, które mogą okazać się bardzo poważne.

Jeżdżąc na rowerze należy również pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Nawet osoby, które nie posiadają prawa jazdy są zobowiązane do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Trzeba również pamiętać, że jest to sposób na unikniecie kolizji.

Ważne jest również pamiętanie o pieszych. Chodnik należy wyłącznie do pieszych. Należy poruszać się po ścieżkach rowerowych, których z roku na rok jest coraz więcej.

Jazda na rowerze to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną, zabawę z dziećmi czy poznanie nowych znajomych, którzy mają podobne zainteresowania. Jest to również idealny sposób na poznanie okolicznych miejscowości. Nie można również zapomnieć o zaletach zdrowotnych jakie ma jazda na rowerze. Warto w piękne słoneczne dni wskoczyć na rower i chociaż przez kilka chwil popedałować przed siebie.

Udostępnij