mojelodzkie.pl

Blog tematyczny o finansach, zdrowiu i sprocie

Sport

Squash zasady i technika gry

Squash zasady i technika gry

Squash jest dyscypliną sportową, która polega na odbijaniu piłki przy użyciu rakiety o ścianę w taki sposób, aby przeciwnik miał jak najwięcej problemu z jej ponownym odbiciem. Gra ta odbywa się w specjalnym pomieszczeniu i gra się w nią parami.

Squash zasady gry

Gra w squasha odbywa się według następujących zasad:

  • punktacja
    Gra składa się z 5 setów. Set wygrywa ta osoba, która uzyska 11 punktów. W przypadku remisu 10:10, aby wygrać trzeba mieć przewagę dwóch punktów. Zwycięża ta osoba, która wygra 3 z 5 setów,
  • serwis
    Grę rozpoczyna serwis. O tym, która osoba będzie serwować, decyduje losowanie polegające na zakręceniu rakiety i zgadnięciu, którą stroną rakieta upadnie na parkiet. Podczas serwisu gracz musi znajdować się jedną stopą w polu serwisowym i nie może dotykać linii. Serwujący wybiera stronę boiska i odbija piłkę od przedniej ściany pod linią autu i nad linią serwisową. Następnie piłka musi uderzyć o przeciwległą ćwiartkę boiska, sytuacja wyjątkowa jest wtedy gdy przeciwnik uderza volleya,
  • rozgrywka
    Po serwisie przeciwnik odbiera piłkę i odbija ją o przednią ścianę, nim piłka drugi raz uderzy o podłogę. Podczas odbicia gracz musi uważać by piłka niewypadła poza linię autu i jej nie dotknęła. Piłka może odbijać się od ściany tylnej oraz bocznych. Czas rozgrywki zależy od tego kiedy któryś z graczy popełni błąd i źle odbierze piłkę. Każdy błąd jest punktem dla przeciwnika.

Technika grania w squasha

Gra w squasha przypomina grę w tenisa. Rakietę trzyma się tak, że boczna krawędź rączki umieszczona jest między kciukiem i palcem wskazującym. Rakieta trzymana w ręce musi wskazywać godzinę 13, więc należy odchylić rękę w bok. Pomiędzy rakietą i przedramieniem powinien powstać kąt 90 stopni.
W grze stosowane są następujące uderzenia:
– forhand – należy stanąć przodem do prawej ściany boiska i wysunąć lewą nogę w przód,
– backhand – polega na stanięciu przodem do lewej ściany boiska i wysunięciu prawej nogi.
Po odbiciu piłki gracz robi miejsce dla przeciwnika. Jeśli gracze będą sobie nawzajem przeszkadzać i utrudniać grę mogą mieć odjęte punkty. Odbicie piłki i narażenie przeciwnika na uderzenie rakietą jest zabronione.

Zalety gry w squasha

Squash jest grą, która korzystnie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej. Podczas godzinnej gry można spalić nawet 800 kilokalorii.
Gra pomaga rozwijać całe ciało, ponieważ podczas niej pobudzane jest wiele mięśni. W czasie rozgrywki pracują nogi, ramiona oraz brzuch, a także tułów. Grając w squasha, można zadbać o umięśnioną sylwetkę oraz schudnąć.
Regularne rozgrywki, mogą poprawić koordynację ruchową, a także wydolność, dzięki czemu dbamy o układ krążenia oraz ograniczmy wystąpienie chorób serca.
Gra wpływa także na zdrowie psychiczne, ponieważ podczas uderzeń w piłkę można wyładować nadmiar energii oraz złość, a także pozbyć się napięcia wywołanego stresem. Gra pozwala oderwać się od problemów, a także wyluzować się i spędzić miło czas, np. z przyjaciółmi lub partnerem czy partnerką.

Udostępnij